Fajčiari si opäť priplatia. Európska únia chce sprísniť zdaňovanie tabakových výrobkov

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

A neovplyvní to len ceny klasických cigariet. Zdražieť by mali aj alternatívy ako nahrievaný tabak, či e-cigarety.

Fajčiari si opäť priplatia. Európska únia chce sprísniť zdaňovanie tabakových výrobkov. A neovplyvní to len ceny klasických cigariet. Zdražieť by mali aj alternatívy ako nahrievaný tabak, či e-cigarety.

Zakaždým to bolí, no fajčiari si už pomaly zvykli. Za cigarety platia každý rok viac. Len od februára zdražela jedna škatuľka v priemere o 40 centov. V ďalšom roku by mala vzrásť o 20 centov a v roku 2023 o ďalších 20 centov.

S cenami sa má ešte pritvrdiť. Eurokomisia chce prekopať daňové pravidlá. Presné čísla ešte nie sú známe, no už je isté, že za zlozvyk sa bude priplácať. V dokumente s názvom Plán boja proti rakovine si komisia stanovila ambiciózny cieľ, a to aby do konca desaťročia fajčilo iba 5 percent Európanov. Aktuálne pravidlá platia od roku 2011. Odvtedy na trhu pribudli nové tabakové výrobky a najmä elektronické cigarety.

Európska komisia predpokladá, že revízia tejto smernice zohľadní aj nové tabakové výrobky ako sú napríklad elektronické cigarety, zohrievaný tabak, nikotínové nálepky, alebo žuvačky.

V poslednom čase sa teší narastajúcej popularite najmä nahrievaný tabak. Výrobcovia zarobia na takýchto náplniach viac. Za bezdymový tabakový výrobok platia totiž nižšie dane. Napríklad - zo škatuľky klasických cigariet, ktorá stojí 4 eurá sa platí daň presne 2 eurá 42 centov. Z krabičky nahrievaného tabaku je to približne 80 centov. Daňové stropy, ktoré sa v novej smernici nastavia, budú povinné pre všetky členské štáty.

Oslovili sme aj jedného z najväčších distribútorov tabakových výrobkov na Slovensku. Pripravovanú legislatívu pripomienkujú už niekoľko rokov.

„Spoločnosť Philip Morris víta akékoľvek konštruktívne diskusie alebo legislatívne návrhy predložené európskou komisiou, ktoré sú založené na vedecký základoch a rešpektujú rozdielnu mieru škodlivosti medzi tradičnými cigaretami a novými bezdymovými výrobkami," uviedla Beáta Kujanová, hovorkyňa Philip Morris Slovakia.

A kým Európa zdražie, taká Británia cielene podporuje menej škodlivé alternatívy ku klasickým cigaretám. A volia aj netradičný prístup. Niektoré nemocnice budú od jesene rozdávať fajčiarom, ktorí prídu na pohotovosť, e-cigarety zdarma.


BRUSEL/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cigarety

Dôležité udalosti