Bielenie zubov nebude už také, aké bývalo

Zubár

Bielenie zubov je zakázané pre osoby mladšie ako 18 rokov. Európska únia chce vraj takýmto obmedzením chrániť najmä zdravie ľudí.

Populárne bielenie zubov už nie je až také populárne. Brusel totiž viacerým zubárom i salónom krásy zasiahol do biznisu. V bieliacom roztoku výrazne znížil množstvo peroxidu vodíka.

Zuby snehovo biele už za pár minút. Ak niekde uvidíte takýto slogan, môžete sa stať obeťou podvodu. Európska legislatíva totiž zakázala používanie 30-percentného roztoku peroxidu vodíka, ktorý sa aplikoval najčastejšie.

Zubní lekári to vítajú - často totiž museli naprávať škody po drastickom bielení. „Samozrejme tieto zmeny boli škodlivé a ťažko sa reparovali. Aj nám to pomáha," vysvetľuje stomatologička Neda Markovská.

Nikto si neuvedomuje, že je tam viac kontraindikácii ako indikácii. Napríklad obnažené krčky, zmena morfológie ďasien, tenká sklovina

Andrej Králik zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku vysvetlil, že legislatíve predchádzali expertné rokovania a výskum pokiaľ ide o dopady.

A dopady boli nepríjemné. Niektorí pacienti sa sťažovali na stratu citlivosti zubov, problémy s ďasnami a ak si po bielení nevedeli odoprieť cigaretu či pohár červeného bol problém.

Bielenie s peroxidom ale nezakázali úplne. Stopku majú voľnopredajné prípravky a povolený je maximálne 6-percntný roztok. Ten však nemusí mať taký oslňujúci efekt ako doteraz, hoci reklamy na internete stále sľubujú veľa.

„Osobne si myslím, že niektoré ambulancie stále používajú roztok s vyššími koncentráciami vodíka," mysli si dentálna hygienička Zuzana Slobodová.

Bielenie zubov je vyslovene nevhodné a zakázané pre osoby mladšie ako 18 rokov. Európska únia chce vraj takýmto obmedzením chrániť najmä zdravie ľudí. Ešte donedávna vám totiž zuby bez problémov vybielili aj v salónoch krásy.


BRATISLAVA/Katarína Kuľová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti