Ak rušňovodičom nezdvihnú okamžite platy, cestujúcich nebude mať kto voziť

Rušňovodiči upozorňujú na kritickú situáciu čiernymi stuhami.
Zdroj: TV Markíza

O povolanie rušňovodiča mladí nemajú záujem.

Ak rušňovodičom nezdvihnú okamžite platy, cestujúcich nebude mať kto voziť. Podfinancovaný sektor upozorňuje na kritickú situáciu čiernymi stuhami. Rezort dopravy hovorí, že urobí všetko preto, aby sa po rokoch aspoň odrazil odo dna.

Psychotesty, fyzické testy, technický kurz, dopravný kurz, niekoľko druhov zácvikov. Cez toto sito prejde podľa skúsených rušňovodičov len hŕstka mladých adeptov. Tí, čo sa už na začiatku pýtajú na plat, to k záverečným skúškam nedotiahnu.

„Mladí chcú ľahkú robotu s vysokým zárobkom a toto nie je ľahká robota, je to psychicky aj fyzicky náročné. Treba vstávať o druhej, tretej a prespávať po staniciach či ubytovniach,“ hovorí rušňovodič Peter Kočiško, ktorý robil 18 rokov v rušňovom depe.

„Človek to musí brať ako koníček, lebo ak tam ide za zamestnaním, tak sú aj lepšie. Viete, ako rušňovodič máte hmotnú aj duševnú zodpovednosť,“ dodal Kočiško.

Rušňovodič je povolanie a ak štát nechce pokračovať v trende rušenia spojov, musí okamžite konať. Priemerný plat rušňovodiča v ZSSK je 1000 eur v hrubom, v Cargu 1200, stále hovoríme v hrubom.

„Týmto nárokom vôbec nezodpovedá ich mzda,“ tvrdí Dušan Kaša, prezident Federácie strojvodcov SR.

Uvedomuje si to aj minister dopravy, na znak solidarity s kritickou situáciou si aj on dal čiernu stuhu a hovorí, že im chce pomôcť.

„Toto je len symbolicky solidarita s našou modrou armádou. Nechcem byť patetický, ale budem za nich bojovať,“ vyhlásil minister dopravy Andrej Doležal.

Chce navýšiť rozpočet, aby dobehli investičný dlh na železnici. Ako príklad uvádza Rakúsko, kde do železníc nalejú za šesť rokov 17,5 miliardy eur.

„Ja nechcem dobehnúť to, čo sa 30 rokov zanedbávalo, ale chcem sa aspoň odraziť odo dna a začať ukrajovať z investičného i údržbového dlhu,“ dodal minister.

Situácia je zlá a cítia to aj cestujúci. Stačí si sadnúť do pravidelných spojov. Rozvoj dopravy má vláda v programovom vyhlásení, odborári im odkazujú - začnite to aj plniť.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Andrej doležal

Dôležité udalosti