Ak je trieda či škola zatvorená, rodičia majú nárok na pandemickú OČR

Pandemickú OČR môžu naďalej čerpať rodičia detí do 11 rokov, vo výnimočných prípadoch do 18 rokov.

Sociálna poisťovňa (SP) upozorňuje, že ak sa zatvorí škola alebo trieda, ktorú navštevuje ich dieťa, rodičia majú nárok na dávku pandemické ošetrovné (OČR). Rovnako aj v prípade, ak je dieťa v karanténe. Informovala o tom v piatok hovorkyňa SP Zuzana Dvoráková.

Pandemickú OČR môžu naďalej čerpať rodičia detí do 11 rokov, prípadne do 18, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, ktoré sa učia online pre uzatvorenie triedy alebo školy. Nárok na dávku majú aj v prípade, že hygienik nariadil dieťaťu karanténu.

„Možnosť poberať dávku neovplyvňuje to, či dieťa bolo alebo nebolo zaočkované. V prípade starších detí do 16 rokov si rodičia nárok môžu uplatniť vtedy, ak je dieťa choré a lekár potvrdí potrebu ich osobného a celodenného ošetrovania," doplnila hovorkyňa. Naopak, upozornila, že ak dieťa nechodí do školy pre obavy z nákazy novým koronavírusom, rodičovi nárok na dávku nevznikne.

Hovorkyňa doplnila, že podmienky nároku na pandemické OČR sa nezmenili, platia stále rovnaké pravidlá z čias prvej vlny, teda od 12. marca 2020. Ak sa prerušilo vyučovanie v škole alebo jej časti, nárok vzniká automaticky na obdobie vymedzené rozhodnutím príslušného orgánu a poisťovni netreba predkladať ani žiadne potvrdenie.

„Stačí, aby rodič, ktorý už mal počas krízovej situácie priznaný nárok na ošetrovné, na konci mesiaca zaslal elektronický formulár Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné a vyznačil v ňom dni, počas ktorých sa o dieťa staral,“ pripomenula Dvoráková.

Karanténu dieťaťa zase potvrdzuje pediater, takže rodič takisto pošle len čestné vyhlásenie na konci mesiaca. Dvoráková zdôraznila, že na zaočkovanosť dieťaťa sa neprihliada. „Ak malo dieťa pozitívny test na ochorenie COVID-19 alebo je úzkym kontaktom pozitívneho spolužiaka či učiteľa a je preto v karanténe, treba telefonicky alebo e-mailom kontaktovať lekára a požiadať ho o vystavenie tlačiva Žiadosti o ošetrovné,“ dodala hovorkyňa.

Nezmenili sa ani postupy žiadosti o dávku. Ak ešte rodič od začiatku pandémie nového koronavírusu nikdy nečerpal pandemickú OČR, musí o dávku SP požiadať, dá sa tak urobiť elektronicky cez formulár Žiadosti o pandemické ošetrovné. Takáto žiadosť sa posiela iba raz, potom už stačí mesačne posielať len čestné vyhlásenie, v ktorom rodič vyznačí dni, počas ktorých sa o dieťa staral. Obe tlačivá sú dostupné na webovej stránke SP.

Ako uzavrela hovorkyňa, SP v auguste tohto roka vyplatila viac ako 10.000 dávok pandemických OČR. Vlani v auguste to bolo 2,5-krát viac, keď poistencom zaslala viac ako 26.000 dávok.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.