Milujete bylinkové čaje? Prečítajte si manuál na ich správnu prípravu

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Nitr

Naučte sa ich správne skladovať a pripravovať, nech ich účinok neoslabne.

V mnohých štátoch je podávanie čaju priam kultúrna záležitosť, najznámejšie je Anglicko a ich tradičný čaj o piatej. Aj keď si to spájame s aristokratickým rituálom, do svojej domácnosti by tento zvyk mohol aplikovať takmer každý. Netvrdíme to pre nič za nič.

Príprava a podávanie čaju má totiž svoje pravidlá, vyžaduje čas a spája sa s určitým osobným relaxom, ktorý počas dňa potrebuje každý. Nemusí ísť len o večerný rituál, ale aj o dennú siestu. Najkvalitnejšie a aj najobľúbenejšie sú bylinkové čaje, ktoré majú prospešné účinky. Môžu vás prebudiť, upokojiť, pomôcť v liečbe rôznych problémov s trávením, kašľaním či močovými cestami, ale vám aj navodiť dobrú náladu. Naučte sa ich správne skladovať a pripravovať, nech ich účinok neoslabne.

Prečítajte si aj: Jesenné trendy sú tu! Noste správne rúže, strih, laky na nechty aj make-up

Ako skladovať bylinkový čaj

Bylinky si nazbierajte a usušte, nemiešajte ich navzájom, ale jednotlivé druhy oddeľte (medovku, šalviu, materinu dúšku a pod.). Zmiešajte ich až pri príprave čaju, tak si najlepšie uchovajú arómu.

Usušené rastlinky musíte chrániť pre svetlom, vlhkosťou a horúčavou. Po navlhnutí sa v nich totiž môže tvoriť pleseň, čím sa stávajú pre organizmus nebezpečné a stráca sa aj ich účinok či aróma.

Najčastejšie sa uskladňujú v papierových vreckách a kartónových krabiciach, pri ktorých si musíte dávať pozor na spomínanú vlhkosť. Najlepšie sú pre ne sklenené dózy z tmavého skla. Do nich sa nedostane vlhkosť ani mole. Určite sa vyhnite plastovým dózam a igelitovým vreckám.

Pri uskladňovaní pozor na drvenie a lámane, snažte sa zachovať celé kusy rastlín. Až pred zaliatím ich podrvte, aby sa uvoľnila aróma.

Zdroj: shutterstoc.com/Sergey Fatin

Ako pripraviť bylinkový čaj

Aj keď ste si možno pomysleli, že príprava čaju predsa nemôže byť žiadna veda, verte, že je. Napríklad v Japonsku ide priam o kultúru prípravy a pitia tohto nápoja. Na Slovensku si však postačíme iba s niekoľkými základnými pravidlami.

Jedným z prvých je dobrý výber kanvice na čaj. Najvhodnejšie sú porcelánové, sklenené a keramické kanvice. Tie nepohlcujú pach a ani nemajú vlastný, preto sa vyhnite kovovým a nerezovým kanviciam. Pozor si dajte aj pri umývaní, určite nepoužívajte žiadny saponát, zakaždým ich opláchnite len vodou.

Keď už sme pri tej vode, na umývanie použite hociktorú, na prípravu čaju však nie. Najvhodnejšia je prefiltrovaná, pretože vápnik z príliš tvrdej vody kazí kvalitu čaju, stráca sa jeho chuť.

Prečítajte si aj: Myslíte si, že nepodvádzate? Nevera nie je len o sexe, aj toto sa počíta

Veľmi dôležité je správne množstvo byliniek. Na jednu šálku potrebujete kopcovitú čajovú lyžičku sušených byliniek, čerstvých trikrát viac. Po vylúhovaní ho vždy preceďte do teplej šálky, nenechávajte tam bylinky príliš dlho.

No a postupne sa dostávame k dobe lúhovania. Existuje veľa výnimiek a pravidiel, ale vo všeobecnosti platí, že sa ovocné čaje zalievajú vriacou ešte bublajúcou vodou a nechávajú sa lúhovať asi 15 minút. Bylinkové čase zalievajte horúcou, ale nie vriacou, vodou a nechajte ich lúhovať približne desať minút. Pri ich kombinácii zvoľte postup ako pri bylinkovom čaji.

Na záver si niektorí ľudia čaj ešte ochucujú. Ak dokážete vypiť bylinkový čaj bez sladidla, určite tak spravte. V prípade, že vám taký nechutí, siahnite po mede, ktorý pridajte do letného nápoja alebo kandizovanom cukre, ktorý dajte ešte do horúceho čaju.

Maximálne si doprajte tri šálky čaju denne. Špeciálny čaj na nevoľnosť alebo spánok postačí aj jedna šálka, radí mojezdravi.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.