Oslabená imunita a stres vedú k tvorbe oparov. Šesť tipov na ich vyliečenie

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Kopytin Georgy

Príznaky herpesu sú opuchnutie, začervenanie, pálenie a niektoré osoby majú aj horúčku.

Opar je vírusové ochorenie, ktoré sa medzi ľuďmi ľahko prenáša. A to slinami, kvapôčkami vo vzduchu alebo priamym kontaktom s nakazeným. Aj preto by ste sa počas choroby mali vyhýbať bozkávaniu, orálnemu uspokojovaniu, riad by ste mali dávať do umývačky a nemali by ste sa oparu dotýkať rukami.

Hovorí sa, že ak ste už raz prekonali opar, kedykoľvek sa vám môže vrátiť. Po prvej infekcii sa totiž vírus doživotne usídli v nervových štruktúrach hlavy, a tak sa naozaj môže kedykoľvek objaviť. Najčastejšie sa tak stane pri zníženej imunite, teda napríklad počas chrípky či stresu.

Príznaky herpesu sú opuchnutie, začervenanie, pálenie a niektoré osoby majú aj horúčku. Aj keď opar nie je životu nebezpečný, môže vás potrápiť, a tak je veľmi dôležitá okamžitá liečba. Existuje mnoho babských rád, prírodných liekov a prípravkov, ktoré nie vždy účinkujú. Portál mojezdravi.cz prináša tie osvedčené.

Prečítajte si aj: Milujete bylinkové čaje? Prečítajte si manuál na ich správnu prípravu

Prírodné antibiotiká

Citrón, med, cibuľa, cesnak či soľ, ingrediencie, ktoré sú skvelé v boji s oparom. Už pri prvom príznaku ochorenia vezmite strúčik cesnaku a priložte ho na boľavé miesto. Podobne môžete postupovať aj s citrónom či cibuľou, ktorá má overené antibakteriálne a protivírusové účinky. Naniesť môžete aj zmiešaný rybí tuk s medom, stlmíte bolesť a podporíte regeneráciu pokožky.

Droždie

Droždie si každá gazdinka spája s pečením. Áno, v ňom je priam nenahraditeľné, čo sme zistili v počiatkoch pandémie, keď bolo nedostatkovým tovarom. Avšak iba málokto vie, že sa dá využiť aj pri liečbe oparu. Vďaka nemu bude celý proces menej bolestivý a značne sa urýchli. Droždie totiž obsahuje vitamíny B, ktoré sú považované za elixír pre pokožku. Zmiešajte preto kúsok droždia s trochou vody a naneste zmes na boľavé miesto.

Ľad

Akonáhle sa herpes objaví, siahnite na ľad. Jeho účinky ste určite neraz vyskúšali pri odreninách, zlomeninách, po operáciách a iných poraneniach. Veľmi účinne však zmierňuje bolesť a skracuje dobu hojenia aj oparu. Pred priložením ho však dajte do čistého vrecka, aby sa na herpes nedostali nejaké baktérie z mrazničky.

Zdroj: Shutterstock.com/ECOSY

Tekuté krytie

Je len na vás, či sa rozhodnete zadovážiť si lieky, krémy, oleje, tinktúry, náplasti alebo vyššie spomenuté rady. Istý účinok získate s každým produktom. Veľmi obľúbené sú aj hojivé alebo filmotvorné gély, ktoré nanesiete v tekutom stave na potrebnú plochu, oni po chvíli zaschnú a vytvoria bariéru a ochrannú vrstvu, ktorá bude podporovať hojenie a zároveň na ňu môžete naniesť make-up či rúž.

Hliva ustricová

Hlivu ustricovú nebudete prikladať, nebojte sa, ale mali by ste ju počas prechodného a stresujúceho obdobia častejšie konzumovať. Ide totiž o veľmi zdravú hubu, ktorá stimuluje imunitný systém, znižuje cholesterol, obsahuje vitamín D, B, C a riboflavin, pri ktorého nedostatku sa prejavuje zápal jazyka, úst či kútiku. Avšak táto surovina aj celkovo bojuje proti zápalovým ochoreniam a zvyšuje odolnosť tela proti vírusom a baktériám.

Aminokyseliny

No a keď sme už spomenuli tú stravu a jej obohatenie o hlivu ustricovú, kontrolovať by ste si mali príjem aminokyselín. „Konkrétne esenciálne oleje arginín a lyzín. Zatiaľ, čo prvý podporuje vznik oparu, tak druhý má schopnosť ho potlačiť,“ vysvetľuje lekárnička Gabriela Medvecká. Pridajte preto do stravy sóju, mäso a mliečne výrobky a naopak eliminujte čokoládu, arašidy, cestoviny a ružičkový kel.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.