Pozreli sme sa na detaily odsúdenia Dušana Kováčika, jedna veta z rozsudku je kľúčová

Dušan Kováčik a jeho advokát Erik Magál po vyhlásení rozsudku na ŠTS.
Zdroj: TASR

Sudkyňa Pamela Záleská ňou zdôvodnila prísny trest pre bývalého špeciálneho prokurátora.

Dušan Kováčik je vinný a po pondelku (20. septembra) vieme prečo. Sudkyňa Pamela Záleská zdôvodňovala na súde prísny trest pre bývalého špeciálneho prokurátora. Niekoľkoročný trest dostal Dušan Kováčik aj za 50-tisícový úplatok v kauze takáčovcov. Za rovnakú sumu však podľa ďalšej obžaloby údajne zahladzoval aj inú trestnú činnosť.

Sudkyňa ŠTS Pamela Záleská odsúdila bývalého špeciálneho prokurátora na 14 rokov väzenia a trest prepadnutia majetku za spoluprácu s takáčovcami, vynášanie zo spisov ako aj prijatie úplatku.

Príbeh úplatku sa začal písať v lete 2017, keď sa boss gangu takáčovcov Ľubomír Kudlička dožadoval z väzby na slobodu. Sudca Ján Hrubala ho vtedy odmietol pustiť, zabudol sa však pritom detailne zaoberať ponúknutou kauciou. Senát Najvyššieho súdu Juraja Klimenta mu prípad preto vtedy vrátil, čo takáčovci pochopili ako príležitosť. Podľa všetkého sa na tom dohodol takáčovec Matej Zeman s dnes už nebohým Františkom Böhmom na jachte v Chorvátsku.

Zdroj: TV Markíza

Matej Zeman údajne skontaktoval Františka Böhma a odovzdal mu úplatok 100-tisíc eur. Ten ich zrejme posunul Ľudovítovi Makóovi, ktorý si zobral svoju províziu a 50-tisíc eur odovzdal Kováčikovi v obchodnom centre.

Úplatok slúžil na to, aby prokuratúra nepodala sťažnosť v prípade, ak sudca Hrubala prepustí Kudličku na slobodu. Obhajoba a Kováčik sa preto pýtali, prečo na lavici obžalovaných nesedia sudcovia Hrubala a Kliment. „Preto nesedia na lavici obžalovaných, lebo nezobrali úplatok,“ konštatovala sudkyňa Záleská.

Proti Dušanovi Kováčikovi navyše okrem kajúcnikov Makóa a Zemana svedčila aj prokurátorka Blanka Godžová. Tá na súde potvrdila, že na ňu Kováčik tlačil, aby vo veci nepodávala sťažnosť. Navyše o tom spísala aj úradný záznam.

Okrem úplatku od takáčovcov bol Kováčik odsúdený aj za činnosť pre túto zločineckú skupinu.

Ohľadom výšky trestu sudkyňa zdôraznila, že bol nápomocný pre zločineckú skupinu, ktorú údajne z titulu svojej funkcie stíhal. „Kto v tejto republike je subjektom s väčšími oprávneniami na boj proti organizovanej kriminalite a korupcii ako špeciálny prokurátor?“ pýtala sa pri čítaní rozsudku Záleská.

Zdroj: TASR

Podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Michala Šúreka tento smutný fakt treba akceptovať. „Ale treba si uvedomiť, že zákony platia pre všetkých,“ dodal.

Voči rozsudku Špecializovaného trestného súdu sa Kováčik odvolal. Rozhodovať tak bude Najvyšší súd. Okrem toho však podľa portálu aktuality.sk čelí aj novej obžalobe. Opätovne pre úplatok, tentoraz však od Petra Košča, ktorý je aktuálne na úteku.

Reportáž spracoval Adel Ghannam.

 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dušan Kováčik

Dôležité udalosti