Odštartujte prvý jesenný deň v záhrade: Záhradkárka prezradila, čo musíte urobiť ako prvé

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/iMarzi

Venovať pozornosť musíte zelenine, stromom, bylinkám aj kvetom.

Smútite za teplými dňami strávenými v záhrade? Nemusíte, v septembri vás čaká ešte množstvo práce. Práve tento mesiac musíte všetko pozbierať, poukladať, spracovať, zazimovať, ale aj zasadiť. V záhrade majú jednotlivé úkony svoje postupy, ak chcete mať cez jeseň a potom aj na jar krásnu záhradu s množstvom kvetín, svoju prácu nemôžete odkladať.

Potrebná jesenná údržba záhrady

Zeleninová záhrada: V prvom rade musíte pozbierať zvyšnú úrodu, teda papriku, rajčiny, cukety, baklažány, tekvice, cviklu, fazuľu, mrkvu a petržlen. Cibuľu veríme, že už dávno máte v debničkách. Záhradu poriadne vyčistite, aby tam nezostali žiadne plody ani korienky. Následne rozhoďte po vyčistenej zemine kompost alebo hnojivo a zapracujte ho. Ak dosiaľ nevyrástli, nechajte v zemi ružičkový kel, pór či čierne korenie, ešte stihnú dozrieť.

Jeseň je zároveň ideálnym obdobím na vysadenie sadzačovej cibule, zimného šalátu, taktiež sa zvyknú pestovať aj reďkvičky či špenát. Na konci jesene zasaďte cesnak, s cibuľou si ich na jar čerstvé pozbierate.

Prečítajte si aj: Milujete bylinkové čaje? Prečítajte si manuál na ich správnu prípravu

Stromy: Zo stromov je nutné zobrať úrodu, správne ju uskladniť, až potom sa o ne postarajte. Na uskladnenie ovocných plodov je ideálna pivnica, v ktorej nie je svetlo a teplota je tam stabilná.

„Ovocné stromy na jeseň hnojíme draselnými hnojivami. Zo zeme odstráňte hlavne mumifikované ovocné plody, aby ste zabránili ďalšiemu šíreniu infekcie. V plytkej brázde môžete pokopať pod stromami pôdu, aby ste znehodnotili pôdnych škodcov,“ radí záhradkárka Monika Dráb.

Nezabúdajte ani na kry, v septembri a októbri si môžete obrať a nasušiť šípky, z ktorých je výborný čaj. Teraz je aj ideálny čas na množenie bobuľového ovocia.

Kvety a bylinky

„Surfínie, petúnie, dubinky a ostatné letné kvetiny je nutné vykopať a vymeniť za trvalky. Letničky totiž neznesú nízke teploty do päť stupňov Celzia,“ tvrdí Dráb. Určite však nevyhadzujte muškáty. „Muškáty totiž môžete dať prezimovať do pivníc či iných tmavých miestností. Na budúci rok ich potom môžete vytiahnuť a opäť použiť. Nezabúdajte ich však raz za dva týždne poliať,“ radí.

Postupne zo zeme vykopte hľuzy a cibuľoviny rastlín, ktoré by neprežili mráz. Patria medzi ne kaly, iskerníky či gladioly. Neskôr, na konci októbra, vykopte aj begónie a dálie. Cibuľky očistite od zeme a uskladnite do pivnice.

Naopak nakúpte a zasaďte jarné cibuľky ako narcisy a v októbri aj tulipány a hyacinty. Naštudujte si hĺbku ich sadenia, musia byť dostatočne hlboko, aby zvládli zimu.

Zdroj: shutterstoc.com/OlgaPonomarenko

V prípade, že doma máte okrasné trávy, tie nestrihajte, netrhajte ani ich nijak neskracujte. „Okrasné trávy a hortenzie nechávame na jeseň a aj celú zimu tak, trávy akurát zviažeme a z hortenzií odstránime suché kvety. Pozornosť im budete opäť venovať až na jar,“ vysvetľuje Monika.

Zabudnúť nesmiete ani na bylinky. „Bylinky už nechávame na jeseň tak, nakoľko sa niektoré zaťahujú do pôdy. Niektoré typy môžeme preniesť do interiéru a naďalej používať pri varení. Napríklad si môžeme na okennom parapete vysiať bazalku, rukolu či žeruchu,“ uviedla.

Tohtoročné trendy a novinky

Medzi jesenné trvalky patria rozchodník, stračonôžka, veternica, perovec, kortadéria, astra kopcová či chryzantéma. Práve tá býva jednou z najobľúbenejších jesenných kvetín, keďže aj sama má jesenné farby. Kvitnúť začínajú na prelome leta a jesene, september a október sú pre ňu najlepšie mesiace.

Každý rok sa objavia aj určité novinky, ktoré udávajú trendy v záhradách. „V dnešnej dobe je naozaj veľký výber rôznych kvetov. Tento rok je veľmi zaujímavá abélia a stokésia. Ale určite neprehliadnuteľná je muehlenbeckia a strieborný drôtik, dvojkombinácia rastlín, ktorá pôsobí naozaj jesenne,“ prezradila na záver Monika.

Tieto trendy a najnovšie tipy vám rozjasnia aj balkón. Viac sa o nich dozviete v nasledujúcom videu.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti