Dostať sa na vyšetrenie k lekárovi je opäť problém. Niektorí dávajú termíny až po Novom roku

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Lekári nám povedali, kedy by to asi mohli dohnať.

Dostať sa na vyšetrenie k lekárovi je po dvoch vlnách pandémie ešte horšie ako pred ňou. Doktori upozorňujú, že termíny na niektoré vyšetrenia majú voľné až po Novom roku. Lekári nám povedali, kedy by to asi mohli dohnať.

Rok a pol ordinovali v novom režime - na diaľku alebo obmedzene. Podľa prieskumu pacientskej organizácie z leta tohto roku po dvoch vlnách pandémie odložila svojich pacientov asi tretina lekárov. Dvakrát toľko ľudí zas neprišlo na vyšetrenia z vlastnej vôle, takmer 60 percent opýtaných odložilo návštevu lekára. Podľa šéfa Asociácie súkromných lekárov Mariána Šótha pacienti, ktorí mali strach z čakární, sa do nich teraz vracajú.

Asociácia súkromných lekárov, ktorá zastupuje tisícky ambulancií po celom Slovensku, priznáva, že dostať termín k špecialistovi je niekde náročné. „Čakacie lehoty sa predĺžili od decembra až do apríla budúceho roka a pacienti musia byť trpezliví,“ povedal Šóth.

Ako problémové sa ukazujú niektoré špecializované vyšetrenia. Keď sme sa napríklad v Bratislave pokúšali objednať na sono, termín nám v niektorých zariadeniach ponúkli na konci roka.

Zdroj: TASR

„Ak pacient vydržal rok bez vyšetrenia a teraz chce akútne riešiť situáciu, neznamená to, že je to akútne. Ak je situácia život ohrozujúca, tak ju riešia prioritne,“ doplnil šéf asociácie.

Odkladajú sa však aj preventívne prehliadky, ktoré dokážu odhaliť vážne ochorenia vo včasnom štádiu. Lekári hovoria, že sklz doženú až v priebehu mesiacov. Odhadujú, že situácia by sa mohla dostať do normálu v januári.

Otázne však je, čo urobí tretia vlna COVID-u a aká dlhá bude. Ministerstvo zdravotníctva už predstavilo plán pre nemocnice. Prípadné inštrukcie pre ambulancie zatiaľ nepovedali.

 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vyšetrenie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.