Interrupcie na Slovensku nie sú dostupné. Zariadenia ich odmietajú robiť a chýbajú aj informácie

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Len 43 percent zo 70 zariadení vykonáva interrupciu na žiadosť ženy.

Interrupcie na Slovensku sú nedostupné a chýbajú o nich informácie. Zistili výskumníčky z organizácie Možnosť voľby, ktoré mapovali medicínske zariadenia poskytujúce umelé prerušenie tehotenstva. Zisťovali tiež, koľko interrupcia stojí a či ženy nájdu dostatočné množstvo informácií.

Celkovo do výskumu zahrnuli 70 zariadení na Slovensku. Z nich 43 percent poskytuje legálnu interrupciu na žiadosť ženy, 34 percent odmieta vykonávať umelé prerušenie tehotenstva a v 23 percentách to nemožno určiť pre nedostatok informácií. V niektorých krajoch je väčšina zariadení, ktoré odmietajú vykonať interrupciu. Ženy tak musia cestovať viac ako 100 km do najbližšieho zariadenia. Problémový je najmä Prešovský kraj, kde osem z jedenástich zariadení interrupcie odmieta vykonať.

„Dostupnosť legálnej interrupcie je významne ovplyvnená odmietaním poskytnúť interrupciu a pričom toto odmietanie je uplatňované inštitucionálne, t.j. interrupciu odmieta poskytnúť celé zariadenie. Takýchto zariadení je na Slovensku 26. Z toho 27 percent uvádza ako dôvod náboženské alebo osobné presvedčenie,“ uvádza výskum.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Informovanosť je slabá

Výskumníčky zisťovali aj to, ako sa ženy dokážu dostať k informáciám o legálnom umelom prerušení tehotenstva. Zmapovali celkovo 66 webových stránok poskytovateľov ústavnej alebo jednodňovej zdravotnej starostlivosti so špecializáciou v gynekológií, uskutočnili 56 telefonických dopytovaní v týchto zariadeniach, šesť rozhovorov s gynekológmi a spracovali celkovo 21 žiadostí o sprístupnenie informácií podľa infozákona.

Zo všetkých 66 webových stránok poskytuje interrupciu len tretina. Po telefonickom kontaktovaní výskumníčky zistili, že interrupciu poskytujú len zo zdravotných dôvodov, alebo v niektorých prípadoch bola informácia neaktuálna.

Výskum poukazuje aj to, že v 12 percentách prípadov je problematické sa vôbec do zariadení dovolať. Trvalo až dva týždne, kým sa na tretíkrát dovolali do zariadenia a informovali sa o možnosti podstúpiť interrupciu. V šestnástich percentách sa im nepodarilo dovolať vôbec. Pri interrupciách je časové obmedzenie veľmi závažné, pretože legálne je možné vykonať umelé prerušenie tehotenstva do 12. týždňa.

„Komplexné informácie o postupe pri interrupcii boli uvedené na weboch poskytovateľov iba zriedkavo. Väčšinou išlo buď o všeobecné informácie vzťahujúce sa na hospitalizáciu alebo pôrod. Na základe telefonického dopytovania boli ženám poskytnuté stručné informácie o postupe interrupcie, ale aj odmietnutie a odkaz na osobné stretnutie," píšu výskumníčky.

Poukázali aj na fakt, že neexistuje aktuálny a kompletný zoznam všetkých zariadení na Slovensku poskytujúcich legálnu interrupciu. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský povedal, že situáciu preverí.

Prečítajte si tiež:

Snahy o zmenu zákona situáciu len zhoršujú

Zástupkyňa organizácie Možnosť voľby Adriana Mesochoritisová uviedla, že opakované predkladanie noviel interrupčného zákona budí dojem, že interrupcie sú ľahko dostupné a práva žien nie sú porušované. Výskum však podľa nej ukazuje opak. „Ženy musia prekonávať množstvo prekážok - od čakacích lehôt až po nedostatok zariadení, ktoré by ich mali vykonávať. Je najvyšší čas začať prekážky odstraňovať, namiesto úmorných snáh situáciu zhoršovať," hovorí Mesochoritisová.

Prekážkou je aj cena. Ministerstvo zdravotníctva nariadilo cenu za interrupciu na 248,95 eura. Výskum však zistil, že zariadenia si účtujú viac. S dodatočnými poplatkami sa cena vyšplhala na 414 eur.

Výskumníčky tiež poukázali na to, že problém je aj samotná kvalita interrupčného zákroku. Odborníci z oblasti gynekológie dlhodobo volajú po zavedení interrupčnej tabletky, pretože je to menej invázny spôsob prerušenia tehotenstva. Na Slovensku stále tento spôsob nie je legálny.

Výskum realizovalo združenie Možnosť voľby. Prezentovania výsledkov sa zúčastnila aj ombudsmanka Mária Patakyová. Hovorí, že ženy musia mať garantované právo na zdravie.

„Štát je povinný ženám zabezpečiť geograficky aj finančne dostupné služby v oblasti reprodukčného zdravia. V kontexte práva na informácie je taktiež dôležité, aby ženám bolo umožnené ľahko sa dostať k informáciám o týchto službách," hovorí Patakyová.

Nedostupnosť interrupcií podľa Patakyovej prehlbuje sociálno-ekonomické rozdiely medzi ženami v spoločnosti.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Interrupcie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.