Chcete zlepšiť svoj spánok? Chybu robíte možno aj pri výbere pyžama

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/ popcorner

Na jednotlivé ročné obdobie sa odporúčajú aj jednotlivé materiály.

Kvalitný spánok je nesmierne dôležitý. Neraz sme vás informovali o jeho prospešných účinkoch na dlhovekosť, spevnenie kostí, zlepšenie pamäti, zmiernenie zápalu, posilnenie imunitného systému, prirodzené odbúravanie tukov, lepšiu pokožku či mladší vzhľad.

Aby ste však dosiahli dobrý odpočinok, je nutné vyhýbať sa niekoľkých veciam. Medzi nimi je konzumovanie ťažkých jedál pred spánkom, pozeranie do televízora, neskoré pitie kávy, stres, alkohol či cvičenie v neskorých hodinách. A to nie je všetko. Kvalitu spánku môže ovplyvniť aj pyžamo, poďme sa na to pozrieť bližšie.

Ako pyžamo zlepšuje kvalitu a zdravie spánku

Zdravý životný štýl je posledné roky veľmi populárny, iba málokto však vie, že nezahŕňa len správne stravovanie, cvičenie či regulovanie stresu. Má byť aj zrkadlom vašich emócií, teda sa máte cítiť dobre zvonka aj zvnútra a na všeobecnú pohodu potrebujete byť oddýchnutý a vyspatý. A tak už nevnímajte spánok ako luxus, ktorý si doprajete len na pár hodín denne za odmenu. Ale vytvorte si stabilný režim a návyky, ktoré vám prinesú pôžitok. Kvalitu spánku môžete zlepšiť viacerými krokmi, ideálnou teplotou v miestnosti, vyvetraním, dobrými obliečkami, ale taktiež aj správnym pyžamom. Prečítajte si, aký má na vás vplyv.

Chráni telo pred chladom - Niektorí ľudia preferujú spanie „na holo“, iní si bez pyžama svoju noc ani nevedia predstaviť. Pyžamo prináša niekoľko výhod, medzi nimi aj udržiavanie vášho tela v teple. Hlavne v zime nosí väčšina ľudí dlhé pyžamo, ktoré chráni nohy pred chladom po celú noc. Ocenia to hlavne tie osoby, ktoré sa odkopávajú a zvyknú sa prehadzovať. Prikrývka ich ľahko odhalí, za to v pyžame budú stále, je teda efektívnejšie.

Prečítajte si aj: Ako často by ste mali prať pyžamo? Odpoveď vás prekvapí

Prevencia chorôb - Nosenie pyžama v noci znižuje riziko prechladnutia alebo chrípky. Ako sme už uviedli vyššie, v prípade, že si omylom zhodíte prikrývku, alebo vám ju partner ukradne, zostane vám zima. V tejto situácii sa hneď nemusíte prebudiť, a tak zostanete v chlade niekoľko hodín, kvôli čomu prechladnete. V pyžame sa však podobných starostí nemusíte báť. Zároveň vás chráni pred infekciami, roztočmi, plošticami a inými choroboplodnými zárodkami. Musíte ho však pravidelne meniť, odporúča sa po troch až štyroch noseniach, viď link na článok vyššie.

Hygiena - Vďaka spánku ste plný energie a schopný vykonávať ďalšie aktivity, vaša pokožka ho však tiež potrebuje, aby mohla odstrániť odumreté bunky a obnoviť sa. Vo všeobecnosti odumreté bunky nie sú škodlivé, ale keďže obsahujú množstvo mikroorganizmov, nesmú sa dostať na nesprávne miesto. Práve tomu zabraňuje pyžamo, ktoré zachytáva väčšinu odumretej kože. Je akoby bariérou medzi vaším telom a posteľnými obliečkami. Aj preto je nutná jeho pravidelná údržba, pranie a ideálne aj žehlenie. Vyhnete sa kožným problémom, zápalom a alergiám.

Pohodlie - Aby ste sa dobre vyspali, musíte sa cítiť pohodlne už predtým, ako idete spať. Vďaka správnemu komfortu rýchlo nadobudnete hlboký spánok a budete spať bez prerušenia. Musíte si preto zvoliť vhodný materiál k vašej pokožne, na výber je hneď niekoľko materálov aj strihov.

Zdroj: shuterstock.com/ fizkes

Štýl - Ak spíte sama, tak nie je pre vás dôležité, ako pyžamo vyzerá. V prípade, že ste zadaná, už by ste si mali dať záležať na určitom štýle. V prvom rade vám samozrejme musí sedieť, byť pohodlné. V druhom rade by ste v ňom mali vyzerať neodolateľne. Predsa len budete v ňom v posteli a tam chcete občas robiť aj iné veci, ako spánok. Malý tip od nás, ak si váš partner portpí na negližé, čipky a satén, oblečte si ich, venujte sa partnerovi a následne sa prezlečte do pohodlnej verzie pyžama na spánok, radí pajamasforpeace.com.

Druhy materiálov

Ľahké bavlnené pyžamo: Tieto typy pyžám sú vyrobené z mäkkého a prievzdušného materiálu a sú vhodné hlavne pri vyšších teplotách. Odborníci ich odporúčajú pre deti, keďže je tkanina mäkká, odolná a pružná, ľahko sa v nej pohybujú.

Flanelové pyžamo: Praskajúci krb, horúca čokoláda a vy sediaca na gauči v krásnom károvanom flanelovom pyžame. Podobný obraz máme vrytý v mysli z mnohých romantických filmov a spája sa nám hlavne s Vianocami. Nie je to náhoda, flanelové pyžamá sú skvelou voľbou pre chladnejšie noci, na chaty a do tuhých zím. Obľúbite si ich natoľko, že nie raz v nich budete leňošiť aj po prebudení.

Prečítajte si aj: Milujete bylinkové čaje? Prečítajte si manuál na ich správnu prípravu

Hodváb: Hodvábne pyžamo je mäkké, dobre izoluje, prvotný efekt je skôr chladivý, je však teplé a prievzdušné. Jeho veľkou výhodou je, že pôsobí elegantne a sexi. A tak ani jeho dlhá verzia nie je nudná a lahodí aj oku vášho partnera.

Supima bavlna: Jedná sa o najjemnejšiu a najchladnejšiu tkaninu pre pyžamo. Nočný úbor z tohto materiálu je ľahký, extra prievzdušný a jemný. Tieto pyžamá sú vhodné pri teplejších nociach.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti