Máte veľkú úrodu? Poradíme vám, ako sušiť ovocie v rúre, sušičke či na vzduchu

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/ Autor:

Doma usušené ovocie je zdravé, nestriekané, bez pridaných chemikálií a cukru.

Jeseň je tu a s ňou aj zber úrody. V prípade, že máte veľa ovocných stromov, nestíhate ho spracovať, nemáte ho kde uskladniť a lekvárov máte ešte plnú komoru z minulého roka, tak neváhajte a pustite sa do sušenia.

Doma usušené ovocie je zdravé, nestriekané, bez pridaných chemikálií a cukru. Sami si skontrolujete a určíte, ktoré plody sú kvalitné a vhodné na konzumáciu, teda sušenie. Spracujete veľké množstvo ovocia, ktoré takto uskladníte na niekoľko mesiacov a jeho chuť vás kedykoľvek poteší, aj počas chladných zimných večerov.

Zdroj: shutterstoc.com/Aleks Images

Ako pripraviť ovocie na sušenie

Nech sa rozhodnete pre akýkoľvek druh sušenia, úrodu musíte ešte pred procesom skontrolovať a pretriediť. Plody, ktoré sú plesnivé, nahnité alebo nedozreté odstráňte a zvyšné, teda zdravé a zrelé, prepláchnite vo vode a osušte.

Následne prejdite ku krájaniu a čisteniu. Nie je nutné, aby ste z ovocia odstraňovali šupky. Na sušenie sa zvykne veľké ovocie krájať na plátky či polovice, malé ovocie ako slivky, drobné hrušky však pokojne nechajte aj celé. Niektoré ovocie začne po prekrojení hnednúť, dávajte si preto pozor na úbytok živín a pracujte rýchlo.

Hnednutie viete aj cielene spomaliť, tak, že ho na päť minút namočíte do vody s citrónovou šťavou (na liter vody použite šťavu z dvoch citrónov). Po vytiahnutí ich nechajte stiecť a poukladajte na sitá.

Niektoré ovocie ako čučoriedky, hrozno či slivky sa sušia dlho, tento proces môžete skrátiť tak, že ich ponoríte na minútu až dve do horúcej vody.

Prečítajte si aj: Milujete bylinkové čaje? Prečítajte si manuál na ich správnu prípravu

Ako sušiť ovocie v sušičke

V prvom rade sa musíte riadiť odporúčaniami od výrobcu, každá sušička totiž suší inak. Štandardne sa ovocie suší v domácej sušičke pri teplotách od 50 do 55 stupňov Celzia. Správne usušené ovocie bude vláčne, pružné a ohybné. Nemôžu byť na ňom žiadne vlhké miesta, preto vytiahnite jeden kúsok, nechajte ho vychladnúť, rozrežte ho a stisknúť. Aj z neho nevyjde voda, zvládli ste to, ak vyjde, ešte tam ovocie nechajte.

Ako sušiť ovocie v rúre

V súčasnej dobe majú mnohé gazdinky naozaj kvalitné rúry, v ktorých dokážu rýchlo a chutne vysušiť nielen dezerty, ale aj ovocie. Ak nechcete nič pokaziť a ovocie spáliť, nastavte si teplovzdušný program na 40 stupňov Celzia. Ovocie do nej môžete vložiť na roštoch, ale aj na plechoch. Nezabudnite na papier na pečenie, ten použite vždy. Dôležité tiež je, aby ste rúru úplne nezatvorili. Umiestnite na dvierka napríklad utierku, aby sa vlhkosť stíhala dostať von.

Takto musíte sušiť ovocie aspoň dve hodiny. Následne zvýšte teplotu na 50 až 60 stupňov, tým proces urýchlite. Ovocie musíte pravidelne kontrolovať, aby sa nespálilo. Ku koncu môžete teplotu opäť znížiť na pôvodných 40 stupňov.

Ako sušiť ovocie na slnku

Naše staré mamy zvykli sušiť ovocie na slnku. Nakrájali ho na tenké plátky, porozkladali na plech alebo sitá a premiestňovali, nech naň stále priamo svieti slnko. Na noc ich vždy schovali do domu a na druhý deň proces zopakovali. Takéto sušenie trvá dlhšie, je nutné sledovať ovocie, aby nesplesnivelo a dostatočne vyschlo. Prípadne to môžete striedať s vyššie uvedenými spotrebičmi.

Zdroj: shutterstoc.com/Chiociolla

Skladovanie

Sušené ovocie sa najlepšie skladuje v plátenných vreckách alebo sklenených dózach so vzduchovým uzáverom. Umiestnite ich na tmavé miesto so stabilnou teplotou okolo 15 až 20 stupňov Celzia, radí dama.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti