Hrozí ďalšia finančná kríza? V Číne padá na dno obria developerská spoločnosť

Nový projekt rozvoja bývania Evergrande v Pekingu.
Zdroj: AP

Nespláca dlhy, kolapsu sa obávajú nielen domáce, ale aj svetové finančné trhy.

V Číne sa potápa veľká developerská spoločnosť. Jej dlhy siahajú do astronomických výšok, aktuálne dosahujú vyše 300 miliárd dolárov. Majiteľ firmy a miestny miliardár tvrdí, že spoločnosť zachráni.

Čínskou ekonomikou otriasa krachujúci developerský gigant menom Evergrande. Druhá najväčšia skupina v krajine má obrovské problémy a nespláca miliardy dolárov. Kolapsu sa obávajú nielen domáce, ale aj svetové finančné trhy.

„Našťastie najväčší dlh majú na krku čínski investori a len veľmi málo zahraničných firiem. Ak spoločnosť padne, spôsobí to šok na čínskom finančnom trhu a tlakovú vlnu môžu pocítiť aj vo svete," vysvetlil odborník na investície Francis Lun.

Zdroj: TASR/AP

„Treba zdôrazniť, že táto spoločnosť je čínska a jej aktivity sú čisto čínske. My samozrejme monitorujeme svetové trhy a vyhodnocujeme riziká pre americkú ekonomiku a ak to bude potrebné, sme pripravení adekvátne odpovedať," povedala hovorkyňa Bieleho domu Jen Psaki.

Prípadný kolaps firmy však môže mať vážny podľa ekonómov dopad na globálne trhy. Sú na ňu totiž napojené mnohé medzinárodné spoločnosti.

Konglomerát má problémy už niekoľko mesiacov. Čínske regulačné úrady totiž sprísnili limity pre pôžičky, aby zmiernili nárast dlhu, čo pocítili viaceré gigantické firmy, vrátane staviteľov Evergrande. Investori už stratili trpezlivosť a pred pár dňami vtrhli do jej sídla.

Realitný gigant sa podľa niektorých expertov môže stať čínskym Lehman Brothers. Americká investičná banka totiž v roku 2008 skrachovala čím odštartovala svetovú finančnú krízu. Podľa najnovších informácii sa zatiaľ developer dohodol na splatení úrokov vo výške 30 miliónov eur.

Tému spracoval Jakub Laca.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

PEKING/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Čína

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.