Rezort školstva prestal financovať odborné databázy, ktoré denne potrebujú vedci a študenti

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Zisťovali sme, ako sa dá bez dostatku kvalitných informácií udržať kvalita výskumu a vzdelávania.

Stopka pre stovky vedcov a tisícky študentov. Rezort školstva prestal financovať databázy, ktoré potrebujú pre každodenné fungovanie. Akademici hovoria o strate konkurencie schopnosti, zahraničných spoluprác či kvality vzdelávania.

Reaxys a Scifinder sú databázy, ktoré obsahujú denne aktualizovanú celosvetovú zbierku stoviek miliónov vedeckých informácií. Začiatkom roku 2020 k nim bez ohlásenia stratili naši vedci a študenti prístup, ktorý ročne stojí 280-tisíc eur.

Podľa akademikov ju využívalo konzorcium šiestich slovenských univerzít a troch chemicky zameraných ústavov Slovenskej akadémie vied. Minister školstva vidí počty inak.

Branislav Gröhling tvrdí, že ich využívajú iba dve alebo tri inštitúcie. „Zbierali záujem zo strany VŠ, ten sa zjednotil na deviatich vedeckých databáz, ktoré využívajú vedci na 19 univerzitách. Predplatili sme ich na celý tento kalendárny rok,“ povedal.

Ministerstvo chce, aby si spomínané databázy Reaxys a Scifinder zaplatili vysoké školy. Šéf rezortu konštatoval, že s dodávateľmi dohodli 50-percentnú zľavu na poplatky.

Až 234 vedcov podpísalo deklaráciu o potrebe prístupu k databázam a poslali niekoľko listov vládnym predstaviteľom vrátane premiéra. Na odpoveď zatiaľ čakajú.

Téme sa venovala Lucia Hlaváčková.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Univerzita Komenského

Dôležité udalosti