Máte ploché nohy? Nepodceňujte to a takto s nimi cvičte

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Robert Przybysz

Formu deformácie a následnú liečbu musí ohodnotiť lekár, následne je aktívna alebo pasívna.

Chodidlo má mať svoj tvar, keď je z nejakých dôvodov napokon iný, vedie to k zdravotným problémom. Najčastejšie riešia dospelý, ale aj deti, problém s plochými nohami. Porušenie tvaru môže byť v dvoch typoch - priečne plochá a pozdĺžne plochá. Nohu totiž tvoria dve klenby, priečna a pozdĺžna. Deformácia nastáva znížením jednej z nich, najčastejšie však postihuje obe časti.

Ploché nohy spôsobujú následne bolesť kostí, väzov a kĺbov. Vo vyšších štádiách môže pribudnúť aj opúchanie či brnenie. Práve preto je dôležitá včasná liečba, inak nastane stuhnutosť svalov, nástup artritídy, deformácia prstov a modriny. Ak je však noha sploštená úplne, tak tento zdravotný problém môžetete vyriešiť už len chirurgicky. Z tohto dôvodu je dôležité začať riešiť ploché nohy čo najskôr.

Prečítajte si aj: Chcete zlepšiť svoj spánok? Chybu robíte možno aj pri výbere pyžama

Ako vzniká tento problém

Ľudia sa často mylne domnievajú, že ploché nohy sú zdravotným problémom hlavne obéznych ľudí, ktorí padajú klenby pod nadváhou tela, ktoré musia niesť. Ploché nohy však mávajú deti aj dospelý.

U detí je plochá noha pomerne častým javom, ktorý sa dá úspešne vyliečiť. Často je spôsobená predčasným obúvaním topánok, ktoré zabraňujú prirodzenému tvarovaniu oblúku nohy počas ich vývoja. Ploché nohy u detí však môžu byť tiež spôsobené nadmerným rastom alebo športovou aktivitou. Dôležitú úlohu zohráva aj genetika.

Ďalšou rizikovou skupinou sú ženy a to z viacerých dôvodov. Po prvé majú záľubu v nosení vysokých podpätkov a taktiež majú veľký váhový príbytok hmotnosti počas tehotenstva či menopauzy.

Zdroj: shutterstoc.com/Microgen

Liečba

Liečba plochých nôh prebieha pasívne alebo aktívne. Aktívna terapia spočíva v rehabilitácii a cvičení, chôdzi na boso a pod. Pasívna terapia je formou masáží, nosenia ortopedických vložiek v topánkach alebo striedaním teploty vody počas sprchovania. Ako sme už spomínali, v najextrémnejších prípadoch sa vykonávajú chirurgické zákroky. Rýchlosť ochorenia a následnú liečbu by však mal lekár vždy odhadnúť, radí bety.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti