Štát už poslal peniaze na rekonštrukciu Warholovho múzea, ale s prácami sa nezačalo

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Čaká sa na to, ako si kompetentní poradia s nárastom cien stavebných materiálov.

Vo štvrtok (23. septembra) v ňom mali byť stavbári a zastaranú budovu mali meniť na novú a modernú. Neatraktívne Múzeum Andyho Warhola sa vďaka štedrej štátnej dotácii má zmeniť na skutočný klenot. Štát peniaze poslal, ako sľúbil, ale s prácami sa nezačalo.

Vyše sedem miliónov eur. Toľko sľúbila ešte vláda Petra Pellegriniho. Mali zaručiť, že za stav budovy Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach sa už nikto nebude hanbiť. Múzeum síce ešte čaká na poslednú časť dotácie od štátu, no už dnes vedia, že ani celkový balík na plánovanú rekonštrukciu stačiť nebude.

„Po dopracovaní realizačného projektu z dôvodu enormného nárastu cien stavebných materiálov stúpol celkový náklad stavby na odhadovaných 9,6 mil. eur,“ konštatovala hovorkyňa Prešovského VÚC Dáša Jeleňová.

Chýba dva a pol milióna eur a posúvajú sa aj termíny. Riaditeľovi múzea Martinovi Cubjakovi posuny až tak neprekážajú. Dôležité podľa neho je dodržanie pôvodného zámeru.

Zdroj: TV Markíza

Župa už rokuje s autormi projektu o možnostiach úpravy projektovej dokumentácie, aby splnila všetky požiadavky na zrealizovanie stavby a zároveň neutrpel tým ideový zámer rekonštrukcie.

Aktuálne sa teda v prípade modernizácie múzea kráľa pop artu čaká na to, ako si kompetentní poradia s nárastom cien stavebných materiálov. Kompetentní ďalší postup zvolia až po zapracovaní pripomienok oponentského posudku a finalizácii projektovej dokumentácie. „Ak nepoznáme výsledné sumy, všetky ďalšie úvahy sú hypotetické,“ dodala Jeleňová.

Štát župe, ako zriaďovateľovi múzea, pošle posledný milión zo schválenej dotácie v januári 2022. Možné dofinancovanie zatiaľ neriešia. Ak takáto požiadavka bude, župa nevylučuje, že sa znovu obráti aj na vládu.

Reportáž spracoval Pavol Sivák.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

MEDZILABORCE/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Rekonštrukcia

Dôležité udalosti