Litva vyzvala občanov, aby nekupovali čínske mobily. Dôvodom je cenzúra obsahu

Ilustračná snímka.
Zdroj: Koshiro K/shutterstock.com

Výrobcovia sa bránia a tvrdia, že ich zariadenia sú v súlade s GDPR nariadeniami.

Litovská vláda vyzýva svojich občanov, aby si nekupovali čínske mobily. Pobaltská krajina tvrdí, že 5G telefóny od ázijských výrobcov dokážu rozoznať a cenzurovať obsah, ktorý nevyhovuje Pekingu.

Telefóny od čínskych výrobcov Xiaomi či Huawei preveroval litovský kybernetický úrad. Experti zistili, že softvér dokáže cenzurovať vety ako Slobodný Tibet, Dlhý život Taiwanu či Demokratické hnutie. Aký vplyv to môže mať na používateľov mimo čínskeho územia, už odborníci nevysvetlili.

„Tieto zariadenia zhromažďujú oveľa viac nadbytočných informácií o spotrebiteľovi a jeho správaní, ako napríklad zariadenia vyrobené v USA alebo Južnej Kórei,“ povedal minister obrany Margiris Abukevičius.

Litovský rezort obrany dokonca apeluje na ľudí, aby sa zbavili čínskych mobilov, ktoré už používajú. Na druhej strane potvrdil, že mobily, ktoré prichádzajú na Európsky trh, majú funkciu cenzurovania viac ako 400 slov deaktivovanú. Experti na kybernetickú bezpečnosť však nepochybujú o tom, že sa dá na diaľku zapnúť.

„Skúmané zariadenia majú chyby a riziká súvisiace s kybernetickou bezpečnosťou. V našej správe sme uviedli odporúčania, aby ich ľudia nepoužívali alebo obmedzili používanie určitých služieb. A aby sledovali, ako zariadenie funguje,“ zdôraznil šéf kybernetického centra Tautvydas Bakšys.

Zdroj: TV Markíza

Výrobcovia čínskych mobilov sa bránia a tvrdia, že ich zariadenia žiadne podobné funkcie nemajú a sú v súlade s GDPR nariadeniami.

„Spoločnosť Xiaomi nikdy nebude obmedzovať ani blokovať akékoľvek osobné správanie našich používateľov smartfónov, ako je vyhľadávanie, telefonovanie, prehliadanie webu alebo používanie komunikačného softvéru tretích strán,“ regovala hovorkyňa spoločnosti.

„Údaje sa nikdy nespracovávajú mimo zariadenia Huawei. Spoločnosť taktiež vykonáva bezpečnostné kontroly, aby zaistila, že si používateľ stiahne iba bezpečné aplikácie,“ prezentoval stanovisko hovorca spoločnosti.

Varovanie litovských úradov zrejme súvisí s napätými vzťahmi s Čínou. Môže za to diplomatická roztržka, ktorú vznikla po oznámení Taiwanu zmeniť názov svojho zastúpenia vo Vilňuse. Čína už stiahla svoju veľvyslankyňu späť do vlasti a Litva chce urobiť to isté.

Tému spracoval Jakub Laca.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

 

LITVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Čína

Dôležité udalosti