Zariadenia pre seniorov nemajú dostatok lekárov

Lekárka Oľga Javorková.
Zdroj: TV Markíza

A tým, ktorí ešte ordinujú, pomaly dochádzajú sily.

Lekára by potrebovali mať aj 24 hodín denne. Zariadenia pre seniorov však bojujú s nedostatkom lekárov. Mladí o takúto prácu záujem nemajú. A tým, ktorí ešte ordinujú, už pomaly dochádzajú sily.

Lekárka Oľga Javorková sa v zariadení sa stará o rovesníkov. Má 77 rokov a stále pracuje. Musí, pretože si nenašla za seba náhradu. Vie, že už nejakých jej nástupcov oslovili, urobila tak aj ona, ale nemali záujem.

Má problémy so sluchom, no stále sa cíti pomerne dobre. Síce by už mala oddychovať, ale cíti povinnosť pomáhať. Ako nám povedala, zomrel jej manžel a medzi klientami je bolo lepšie. Hovorí, že aj zabudla na svoje starosti a trošku pomohla.

Všeobecných lekárov je na Slovensku málo. Respektíve tí, čo ešte slúžia, by už mali byť na dôchodku. „Majú plné stavy, teda ani fyzicky nemajú čas prísť do zariadenia. Klient nepríde za doktorkou, ona musí prísť za ním,“ zdôraznil riaditeľ prievidzského zariadenia pre seniorov Richard Fodor.

O nedostatku lekárov sa u nás hovorí už roky, zatiaľ sa toho v ambulanciách veľa nezmenilo.

„Lekárov, sestry a iných zdravotníckych pracovníkov ubezpečujeme, že odborníci na ministerstve, aj v čase pandémie, pracujú na postupnom systematickom zlepšovaní zdravotníctva so zreteľom na pacienta a jeho kvalitnú liečbu. Rovnako tak aj so zreteľom na zdravotníckeho pracovníka a jeho adekvátne podmienky na prácu,“ reagovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Ako dlho bude trvať zlepšovanie zdravotníctva, je otázne.

Tému spracoval Peter Ziman.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

 

PRIEVIDZA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti