Ak SND nedostane sľubované financie, nedohrá sezónu

Historická budova SND na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.
Zdroj: TASR

Dnes nemajú peniaze ani na vykrytie fungovania tohto roka.

Nemajú na výplaty ani na základné fungovanie. Ak Slovenské národné divadlo nedostane od štátu sľubované peniaze, hrozí, že nedohrá sezónu.

Balet, opera, činohra. V poradí 102. sezóna je v SND pripravená. Problém je, že divadlo nemá peniaze ani na vykrytie fungovania tohto kalendárneho roka.

Ekonomický riaditeľ Matej Bošňák tvrdí, že v tejto chvíli nemajú vykrytý december a bez dofinancovania narazia na dno. „To znamená, že máme v štátnej pokladni nulu. V princípe to znamená nesolventnosť,“ povedal nám.


Generálny riaditeľ Matej Drlička doplnil, že aktívne riešia tento problém s ministerstvom kultúry. „Už urobilo dve rozpočtové opatrenia vo výške 2,8 milióna, ďalšie dva milióny potrebujeme, aby sme dožili do konca roka. Napriek tomu, že je COVID, pracujeme, fungujeme. Tie peniaze sú primárne na mzdy,“ vyhlásil.

Divadlo má však ešte jeden oveľa väčší problém - peniaze na budúci rok. Pre fungovanie potrebuje SND približne 28 miliónov, pričom päť miliónov si vedia zarobiť sami. Získať ich vedia napr. za predaj lístkov, ak nebudú pre epidémiu musieť zmeniť režim fungovania. Zvyšok peňazí je na politikoch.

Ministerstvo financií rokuje o spôsobe plného financovania SND, ale aj ostatných organizácií. Koľko peňazí divadlo dostane, sa dozvieme až po ukončení rokovaní a následnom schválení štátneho rozpočtu pre budúci rok.

Téme sa venovala Lucia Hlaváčková.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme štátny rozpočet

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.