Šesť tipov pre jedálniček single ľudí: A viete si aj poradiť so zvyškami

Ilustračná snímka.
Zdroj: lenetstan/shutterstock.com

Samozrejme, potešíte aj vašu peňaženku.

Aj single ľudia musia jesť a možno by nemuseli míňať peniaze na jedlo v menučkarňach alebo potravinách. Sú sami sebe pánmi alebo paniami a všetko ťahajú z jednej peňaženky, ale mohli by v nej aj čo-to usporiť. Veď najviac sa šetrí práve na jedle, ktoré si pripravíte doma z nakúpených surovín.

Určite je ťažké uvariť zdravé jedlo z nejakého receptu z internetu alebo kuchárskej knižky, pretože väčšinou ich autori suroviny uvádzajú minimálne pre štyroch ľudí. A keď nechcete plytvať potravinami, máme pre vás pár rád od výživovej poradkyne Susan Bowermanovej, ako spracovať zvyšné suroviny z jedla.

Staré príslovie hovorí - Šťastie praje pripraveným, takže aj vy by ste sa mali na to dôkladne pripraviť. Základom je zoznam potravín, ktoré použijete a nebudete sa potom spoliehať na polotovary typu mrazená pizza alebo sáčková polievka.

Do obchodu so zoznamom potravín

Stravu si plánujte vopred, aby ste čo najlepšie využili potraviny, ktoré podliehajú rýchlej skaze, akým je napr. zelenina a preto treba ísť do obchodu s napísaným zoznamom.

Aj keď si nemôžete kúpiť pol hlávkového šalátu alebo kelu, ich listy môžete polámať, umyť, vysušiť a zabalené do utierky uložiť do chladničky. Tam si udržia čerstvosť štyri až päť dní.

Ak neviete nájsť zväzok špargle na jednu porciu jedla, môžete si celý zväzok ugrilovať, pričom polovicu si viete dať na večeru a zvyšok použiť v zajtrajšom hlavnom jedle.

Dobrá zásoba je základ úspechu

Keď budete mať doma po ruke zdravé potraviny, pocítite rozdiel. Mrazničku naplňte mrazenou zeleninou a ovocím, či rôznymi druhmi mäsa. V zásobe by vám nemali chýbať celozrnné rezance, hnedá ryža, konzervovaná fazuľa či vývar, paradajková omáčka, tuniak či losos v konzerve. Z týchto potravín si viete vždy uvariť rýchle a výživné jedlo. Chýbať by určite nemali koreniny a dochucovadlá.

Mohlo by vás zaujímať: TOP 10 rád, aby sa vám vydarila mäsová polievka

V pohotovostnom režime býva obľúbeným jedlom „pre jedného" rýchla polievka: uvarte si kurací vývar, pridajte niekoľko pohánkových rezancov či hrsť mrazeného špenátu. Po uvarení dajte pár kvapiek sezamového oleja a hotovú polievku posypte trochou zázvoru a bieleho korenia.

Zvyšky ako nové ingrediencie

Aj vy milujete cestoviny so syrovou omáčkou, ale neviete ho navariť pre jedného? Nemôžete ho jesť sedem dní v týždni, preto si časť neochutených cestovín viete zamraziť. Je to skvelý tip na večeru, keď sa vám nechce variť.

Zdroj: gpointstudio/shutterstock.com

Nezabúdajte však na plánovanie, aby sa vami varené jedlá dali využiť napr. na dva spôsoby. Ak grilujete kuracie mäso, urobte ho viac a pridajte ho k zajtrajším cestovinám. Ak varíte ryby, pripravte väčšie množstvo, aby ste nimi mohli naplniť aj kukuričné tortilly so salsou na najbližšiu večeru.

Večera na raňajky a opačne

Podľa odborníčky neexistuje pravidlo hovoriace o tom, že musíte na večeru jesť len jedlá na večeru alebo na raňajky jesť len tie raňajkové. Nie je nič zlé na tom, keď si na večeru dáte vegetariánsku omeletu alebo na raňajky kuracie kari zo včerajšej večere.

Všetko v jednom hrnci

Nájdite si také jedlá, ktoré vám chutia. Viaceré polievky či dusené jedlá obsahujú potrebné bielkoviny a zeleninu a zároveň ich pripravujete v jednom hrnci. Získate tak vyvážené jedlo tzv. 2 v 1. Teda predjedlo s dvomi prílohami a nemusíte pripravovať tri samostatné jedlá.

Zmenšovanie receptov

Recepty bývajú obvykle rátané na 4 až 6 porcií. Mnohé z nich viete zredukovať na polovicu, resp. tretinu. Stačí vám na to iba jednoduchá matematika.

Niektorí ľudia takisto radšej navaria viac a zmrazia zvyšky, nech ich práca stojí za to. Pozor však pri sladkých receptoch. Aj z polovičnej dávky dokážete upiecť veľa koláčikov pre jedného.

„Čím viac budete variť, tým viac tipov aj vy sami objavíte. S trochou plánovania môže byť varenie pre jedného zábavnou a príjemnou aktivitou," dodala odborníčka.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti