Reakcie na prejav prezidentky: Pravdivo opísala realitu, nedostatky i úspechy vlády, tvrdí Heger

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Zdroj: TASR

Remišová vyzdvihla výzvu na spoluprácu, podľa Kollár ju adresovala koalícii.

Vyvážený prejav, ktorý pravdivo opísal realitu vrátane nedostatkov i úspechov vlády. Premiér Eduard Heger (OĽANO) tak zhodnotil správu o stave republiky, ktorú prezidentka Zuzana Čaputoveá v utorok (28. 9.) predniesla v parlamente.

Ocenil, ako prezidentka vyzdvihla obetavosť ľudí v prvej línii v boji s pandémiou. Správne podľa neho poukázala aj na očistu spoločnosti od korupcie. Podporila podľa neho aj reformy. Súhlasí s potrebou pomoci pre nízkopríjmové skupiny v prípade zhoršenia sa situácie. Zhoduje sa tiež s výzvou na konsolidáciu situácie v polícii.

Zdroj: TASR

"Cenný bol aj jej postreh, že pandémia vyvolala v ľuďoch strach a následne aj hnev, a, žiaľ, niektorí z toho začali politicky ťažiť," komentoval Heger. Poukázal pritom na expremiéra a súčasného opozičného poslanca Roberta Fica (Smer-SD). Na pondelkovom (27. 9.) stretnutí sa podľa premiéra Fico prezidentke "vyhrážal občianskymi nepokojmi", čo považuje za "nehoráznu opovážlivosť a drzosť".

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová, ako aj podpredseda strany Juraj Šeliga vyzdvihli v prejave jej výzvu na spoluprácu.

"Som rada, že pani prezidentka vyzdvihla dôležitosť spolupráce a jednoty v zápase o charakter Slovenska a ocenila protikorupčný étos tejto vlády. Zároveň poukázala na problémy Slovenska, ktoré sa 12 rokov neriešili, ako napríklad reforma zdravotníctva, školstva, ale aj dôležitosť reformy spravodajských služieb a polície. Strana Za ľudí bude naďalej ponúkať zdravé nepopulistické odborné riešenia predovšetkým v oblasti spravodlivosti, regionálneho rozvoja a profesionálneho, kompetentného a nekorupčného riadenia štátu," uviedla v stanovisku Remišová.

Šeliga na sociálnej sieti pripomenul, že jedine spolupráca je cesta k stabilite a pokoju v našej krajine.

Adresátom výzvy prezidentky na spoluprácu bola celá koalícia. Povedal to predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár s tým, že adresátom bol aj on.

Zdroj: TASR

Prejav považuje za vyvážený. Prezidentka podľa neho povedala jasne, že treba robiť zmeny, no nemôže to byť unáhlené. Ocenil tiež, že zhodnotila situáciu, že očakáva boj proti korupcii, ale musí sa to diať zákonným spôsobom.

"Myslím si, že adresátom tejto výzvy som ja, ale aj celá koalícia," povedal Kollár novinárom s tým, že si z prejavu berie to, čo si mal vziať. "Každý musíme niečo preto urobiť," skonštatoval s tým, že v koalícii budú rokovať.

Kollár súhlasí, že verejnosť je sklamaná. "Spoločnosť okrem očisty očakávala, že sa bude mať lepšie, že sa bude na ňu myslieť aj v sociálnej sfére," skonštatoval predseda NR SR. "Keď sa porušuje zákon, nadužíva sa zákon, a keď si niekto povie, že účel svätí prostriedky, v právnom štáte to tak nemôže fungovať. A potom nastáva skepsa, to je pochopiteľné," skonštatoval.

Uznal tiež, že politická kultúra na Slovensku nie je na úrovni vyspelých demokracií. Poukázal na tvrdšie údery, silnejšie slová a niekedy aj ´podpásové´ kroky. "Každý by si mal vstúpiť do svedomia, aj ja," dodal.

Zdroj: TASR

Vystúpenie prezidentky potvrdilo, že hlava štátu je predstaviteľkou koalície. Skonštatoval to predseda opozičného Smeru-SD a expremiér Robert Fico s tým, že opomenula zodpovednosť súčasnej vlády za dôsledky pandémie na životoch ľudí.

Prekvapilo ho, že sa nevenovala stavu verejných financií. Vyčíta jej i výroky, že strach či hnev sú dôsledkom pandémie a že otázku referenda o predčasných voľbách má vyriešiť parlament. Za zarážajúce označil, že vystúpenie využila na propagáciu očkovania.Zuzany Čaputovej so správou o stave SR v pléne potvrdilo, že hlava štátu je predstaviteľkou koalície. Skonštatoval to predseda opozičného Smeru-SD a expremiér Robert Fico.

Prezidentka podľa neho opomenula zodpovednosť súčasnej vlády za dôsledky pandémie na životoch ľudí. Prekvapilo ho, že sa nevenovala stavu verejných financií. Vyčíta jej i výroky, že strach či hnev sú dôsledkom pandémie a že otázku referenda o predčasných voľbách má vyriešiť parlament. Za zarážajúce označil, že vystúpenie využila na propagáciu očkovania.

"Neviem, prečo sa pani prezidentka stavia do tejto polohy. Predsa povinnosťou prezidenta je byť nadstranícky, byť hlavou štátu, reprezentovať krajinu a poukazovať na dobré aj zlé veci. Bol to prejav člena vládnej koalície," vyhlásil.

Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Podotkol, že hlava štátu preniesla na opozíciu zodpovednosť za stav v spoločnosti, za hnev, zlosť či strach. Odmieta, že by Smer-SD pracoval s týmito emóciami. "Pracujeme s faktickými informáciami, ktoré potvrdzujú, že štát je v úplnom rozklade," podčiarkol s tým, že opozícia si robí len svoju prácu.

Nesúhlasí ani s tým, že tieto emócie sú dôsledkom pandémie. "To je hlboký omyl. Strach a hnev sú výsledkom toho, že vláda je neschopná," vyhlásil Fico. Ľudia sa podľa neho boja, lebo za sebou necítia vládu, ktorá by robila kroky na ich ochranu.

Reagoval aj na výroky o tom, že sa na polícii hromadia dôkazy. "Tam sa nehromadia dôkazy, tam sa vyrábajú," podotkol a opakovane hovoril o rozvrate právneho štátu na Slovensku. Pýta sa, prečo hlava štátu zavádza o tom, že nemá informácie o živých prípadoch. Pripomenul, že sa zúčastnila na stretnutí špičiek štátu v budove Slovenskej informačnej služby v máji tohto roka a tvrdí, že sa tam venovali aj živým veciam.

V súvislosti s referendom Fico uviedol, že je prejavom politickej naivity myslieť si, že parlament to vyrieši. Pripomenul, že Smer-SD pripraví ďalšie dve referendové otázky. Jedna sa má týkať zmeny Ústavy SR tak, aby sa mohlo skrátiť volebného obdobie parlamentu aj na základe ústavného zákona a referenda. Druhá sa má týkať samotného referenda o predčasných voľbách.


BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Správa o stave Slovenskej republiky

Dôležité udalosti