Prokurátor ÚŠP podal na súd obžalobu za pripravované vraždy Žilinku, Šufliarskeho a Lipšica

Ilustračná snímka.
Zdroj: koláž TVNOVINY.sk/ TASR

Za ich smrť mali vrahovia dostať odmenu.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v utorok (28. 9.) na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) obžalobu na päť ľudí v súvislosti s pripravovanými vraždami Maroša Žilinku, Petra Šufliarskeho a Daniela Lipšica.

Informáciu pre TV Markíza potvrdila hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Pre pokračovací obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy v štádiu prípravy sú obžalovaní Marian Kočner, Dušan Kracina, Bosniak Dark Dragić, Alena Zsuzsová a Tomáš Szalay. Poslední dvaja menovaní majú na krku aj obžalobu zo zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

„Obvinení, ako organizovaná skupina, pripravovali vraždy troch osôb, v tom čase dvoch vedúcich prokurátorov (Dr. h. c. JUDr. Maroš Žilinka, PhD. a Mgr. Peter Šufliarsky) a advokáta (JUDr. Daniel Lipšic, LL.M.), za vykonanie ktorých bola ponúknutá finančná odmena," uviedla hovorkyňa.

Plánované vraždy

Maroša Žilinku a Daniela Lipšica plánovali zavraždiť ešte na jeseň 2017, teda pred vraždou Jána Kuciaka. Objednávka mala prísť od Mariana Kočnera, ktorý ju mal zadať Alene Zsuzsovej, tá zasa Zoltánovi Andruskóovi.

Zdroj: TV Markíza

„Ja si veľmi vážim prácu tak vyšetrovateľov, ako aj prokurátorov, pretože je to nesmierne zložitá kauza. Ja si to ako prokurátor veľmi dobre uvedomujem a o to viac si teda vážim to, že sa im podarilo zdokumentovať vec až do tohto štádia," povedal TV Markíza ešte v minulosti súčasný generálny prokurátor Maroš Žilinka .

Skúšal viacerých

Andruskó sa údajne pokúšal najať na tento zločin vicerých. Medzi inými i Miroslava Marčeka a Tomáša Szabóa. S touto požiadavkou oslovil aj svojho priateľa z Maďarska Lászlóa Krecsika, ten mu ale pomoc odmietol, tak sa podľa Andruskóových slov obrátil na ďalšieho kamaráta - Dušana Kracinu z Komárna.

Vyšetrovateľ v uznesení vtedy napísal, že práve Kracina najal Srba Darka Dragića na likvidáciu súčasného generálneho prokurátora.

Kracina však dlho v tomto prípade vystupoval len ako svedok. Až kým sa neobjavil Iľja Weiss - známa postavička zo seredského drogového podsvetia. Keď ho zadržali pre kšefty s omamnými látkami, rozhovoril sa o záhadnom Srbovi.

Okrem Zoltána Andruskóa a Miroslava Marčeka všetci vinu na plánovaných vraždách odmietajú. Obom stíhanie prerušili, pretože sa významnou mierou podieľali na objasnení prípadu.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Maroš žilinka

Dôležité udalosti