Kľúčová postava vo vojne policajtov. Kto je exšéf operatívcov NAKA, ktorého chcú zatýkať?

Ján Kaľavský.
Zdroj: TV Markíza

Ján Kaľavský je na jednej strane svedok, iní ho vinia zo závažných zločinov. Inpšekcia ho nasadila ako agenta na kolegov.

Na bývalého šéfa operatívcov NAKA chcú vydať zatykač. Ján Kaľavský totiž čelí závažným obvineniam, úplatky mal brať aj od muža s prezývkou Tiger. Zohral kľúčovú úlohu aj pri obvinení jeho exkolegov, vyšetrovateľov z NAKA. Bol agent, ktorého na nich nasadila inšpekcia.

Doposiaľ jeho meno verejnosť veľmi nepoznala. No vo vojne v bezpečnostných zložkách má, zdá sa, kľúčovú úlohu. Ján Kaľavský je pre jednu časť inšpekcie dôležitý svedok a agent v jednej osobe, pre druhú zase obvinený zo závažných zločinov. Roky pracoval pre policajný zbor, teraz má na krku stíhanie pre prijímanie úplatkov, zneužívanie právomocí a marenie spravodlivosti.

Detaily obvinenia 

Podľa dozorového prokurátora nejde o jeho jednorazové zlyhanie. "Obvinený mal prijať úplatok najmenej v piatich prípadoch, k zneužívaniu právomoci malo dôjsť z jeho strany viac ako desaťkrát, marenie spravodlivosti sa mu pripisuje v najmenej troch prípadoch," povedal Dalibor Skladan, hovorca generálnej prokuratúry.

"Predpokladám, že tá jeho obhajoba bude v tom, že on jednoducho nespáchal tú trestnú činnosť, ktorá mu je kladená za vinu. Sťažnosť bola v pondelok podaná v lehote a v stredu idem nahliadnuť do spisu," povedala pre televíziu Markíza advokátka Jána Kaľavského Eva Mišíková.

Na zastupovanie Evu Mišíkovú oslovila jeho manželka. S klientom podľa vlastných slov nehovorila a manželka vraj nevie, kde je. Po Jánovi Kaľavskom sa totiž zľahla zem. Údajne je v zahraničí. Preto na neho prokurátor žiada vydať európsky aj medzinárodný zatykač. Vinia ho aj z toho, že mal vynášať informácie za úplatky známemu svedkovi Petrovi Petrovovi alias Tigrovi.

"Malo tam ísť o nejaký telefón a nejaké minimálne sumy, ale z toho, čo viem z predchádzajúcej obhajoby môjho klienta on mal od Petra Petrova požičaných 5-tisíc euro, ktoré mu aj vrátil. Peter Petrov u neho fungoval ako jeho informátor," dodala Mišíková.

Zdroj: TV Markíza

Pán X aj Tiger

Ján Kaľavský už raz obvinený bol. Preto sa zo zboru porúčal. V máji nám povedal, že nevie, čo bude robiť. "Prácu si nájdem, nie som hlúpy, viem po francúzsky," tvrdil. Stíhanie mu vtedy nakoniec zrušila generálna prokuratúra. Aj vtedy mu pripisovali zneužívanie právomocí. Jeho trestná činnosť mala spočívať v prezrádzaní informácií z pripravovaných akcií. Na zozname mal mať aj Petra Košča, ktorého prezývajú Pán X.

"V živote som nevynášal informácie, ja som bol policajt pomaly 20 rokov," dodal Ján Kaľavský v máji tohto roka. No a zrejme niekedy v tomto období sa z neho stal agent a kľúčový svedok, ktorého spolupráca s inšpekciou vyústila v obvinenia voči jeho exkolegom z NAKA. Mal chodiť po kanceláriách a nahrávať si ich. Spúšťačom malo byť stíhanie jedného z informátorov - Petra Košča alias Pána X..

Zdroj: Prezídium PZ SR

Vyšetrovatelia NAKA vo väzbe

"Ján Kaľavský mi dňa 24.3.2021 ráno o 6.00 h telefonoval cez aplikáciu Signal a uviedol mi, že je pod vplyvom alkoholu, keďže jeho kolegovia robili domovú prehliadku u jeho priateľa ...Petra Košča ...uviedol, že toto svojím kolegom nedaruje, ...a že sa im pomstí, nájde si svedkov a zabezpečí ich trestné stíhanie," vypovedal Peter Petrov alias Tiger ešte 13. septembra.

No a práve v ten istý deň zadržala inšpekcia štyroch vyšetrovateľov NAKA, teda Kaľavského bývalých kolegov z tímu Očistec, ktorí odhaľovali tie najcitlivejšie korupčné kauzy za posledné mesiace. Doteraz sú vo väzbe, no a Ján Kaľavský sa policajtom zatiaľ neprihlásil.

Téme sa dlhodobo venuje reportérka Zuzana Ferenčáková. Pozrite si jej reportáž, ktorú spracovala do Televíznych novín.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obvinenie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.