Aghovi za falšovanie zmeniek hrozí 14 rokov, rozsudok vynesú v októbri

Štefan Ágh pred ŠTS v Pezinku.
Zdroj: TASR

V záverečnej reči odmietol ich falšovanie.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta navrhol v záverečne reči na hlavnom pojednávaní v kauze televíznych zmeniek pre obžalovaného Štefana Agha 14-ročný trest odňatia slobody, peňažný trest 5-tisíc eur a ochranný dohľad.

Pojednávanie pozáverečných rečiach obžaloby, obhajoby i Agha prerušili do 12. októbra, kedy senát ŠTS vynesie aj rozsudok.

"Tá porada senátu pred vynesením rozsudku je nevyhnutná. Odzneli za dva dni nové veci, s ktorými sa musí súd vyrovnať," uviedol predseda senátu Emil Klemanič.

"Dôkazná situácia z môjho pohľadu bola úplne v súlade s prípravným konaním. Dôkazne sa nezmenili žiadne podstatné skutočnosti, čo z môjho pohľadu potvrdzuje dôvodnosť podania obžaloby a ako som navrhoval, aj uznanie viny za tento trestný čin. Čakal som pravdu povediac, že skončíme dnes, ale tento termín, 12. októbra, bol v pláne pojednávaní. Takže súd pokračuje podľa pôvodného plánu pojednávaní, čo beriem na vedomie," uviedol Šanta.

Trest by si mal podľa jeho návrhu Agh odpykať v ústave so stredným stupňom stráženia. "Celý čas hovorí tento obžalovaný, že sú to jeho zmenky a celý čas z nich uplatňoval právo a očakával výnos," uviedol.

Zdroj: TASR

Podľa ďalšieho právneho zástupcu televízie Tomáša Kamenca obžalovaný spoločne s Kočnerom vyrobili falošné zmenky. "Chceli získať peniaze od poškodenej strany. Je evidentné, že obžalovaný sa podieľal na výrobe minimálne dvoch falošných zmeniek. Bol si vedomý, na aký účel sú zmenky vyrábané, a ich cieľom s Kočnerom a Ruskom bolo obohatiť sa na úkor tretej osoby,“ zdôraznil obhajca.

Podľa neho obhajoba neprodukovala žiadne dôkazy, ktoré by spochybňovali závery znalcov, ktorí skúmali zmenky. "Je nemysliteľné, aby po 15 rokoch nikto o zmenkách nevedel," povedal Kamenec. V poznatkovom fonde Slovenskej informačnej služby (SIS) nie je záznam o existencii zmeniek z roku 2000.

Agh: Nenaplnil som skutkovú podstatu trestného činu

Agh odmieta, že by ich falšoval. Vo svojej záverečnej reči skonštatoval, že na zmenky niekto doplnil sumu a jemu nie je známe kto. "Nenaplnil som skutkovú podstatu trestného činu," uviedol.            

Tvrdí, že bol majiteľom dvoch bianco zmeniek, ktoré podpísal, a majiteľom ďalších dvoch zmeniek bol podnikateľ Marian Kočner. Svoje zmenky mal dať overiť notársky okolo roku 2000 a preložiť do srbského jazyka a pre bezpečnosť uložiť na neznáme miesto.

Zdroj: TASR

"Od roku 1998 som sa s Pavlom Ruskom nikdy nestretol. Ruskovi sa nedalo veriť. S Kočnerom som sa za posledných desať rokov stretával pomenej. Prišiel za mnou v roku 2014, že má investorov na preplatenie zmeniek. Rokovania viedol Kočner," povedal v záverečnej reči.

Obžalobu Šantu pokladá za účelovú a zmanipulovanú. Skritizoval, že neboli pripustené počas pojednávania viaceré ním a jeho obhajcom navrhované dôkazy. "Svedkovia obžaloby nemohli vedieť o existencii zmeniek. To preto, lebo ich Rusko o tom neinformoval. Prišli so mnou do styku minimálne," dodal.

Zdroj: TASR

Pojednávanie s Aghom sa začalo minulý rok v závere novembra. Obžalovaný vinu popiera a vyhlasuje, že žiadne zmenky v sume 34,5 milióna eur nesfalšoval a sú pravé. V minulosti figuroval ako obvinený v kauze, v ktorej v januári Najvyšší súd SR právoplatne odsúdil exriaditeľa TV Markíza Pavla Ruska a podnikateľa Mariana Kočnera na 19-ročné tresty odňatia slobody. Štefana Agh, označovaného v kauze Gamatex za pravú ruku Kočnera, napokon vylúčili na samostatné konanie. Počas procesu s odsúdenou dvojicou vypovedal ako svedok v júli 2019.

Pozrite si reportáž, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách.

PEZINOK/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kauza zmenky

Dôležité udalosti