Fotovoltické panely verzus solárne kolektory – ktoré sa vám vyplatia viac?

Ilustračná foto.
Zdroj: ZSE

Fotovoltické panely vám vyrobia elektrinu a teda aj ohrejú vodu. Solárne kolektory však dokážu len jedno z toho. Pozrite sa, ktoré sa vám vyplatia viac?

Úspora elektrickej energie a vody v domácnostiach nie je dnes dôležitá len z ekonomického hľadiska. Šetrnejšie správanie k životnému prostrediu je v čase klimatickej krízy novým životným štýlom. Tieto dva faktory – stále rastúce ceny energií a teplej vody a alarmujúca situácia, v ktorej sa naša planéta nachádza – sú hlavným dôvodom získavania energie z iných ako tradičných zdrojov. Ropu, zemný plyn a čierne uhlie pomaly nahrádzajú obnoviteľné zdroje energie.

Najdostupnejšia pre bežné domácnosti je slnečná energia. Zatiaľ, čo geotermálny vrt si na záhrade nenavŕtate, ani si za domom nepostavíte veternú turbínu, fotovoltické panely či solárne kolektory si môže na strechu svojho rodinného domu nainštalovať každý odberateľ elektrickej energie a teplej vody.

Elektrickú energiu a ohrev vody tak máte úplne zadarmo. Môžete tak ušetriť nemalú čiastku z vášho rodinného rozpočtu. Bežná úspora na ohreve vody je 300 – 400 EUR ročne. Samozrejme záleží na tom akú máte spotrebu teplej vody. Pomocou slnečnej energie a solárnych kolektorov od ZSE si však môžete zabezpečiť až 70% ročnej spotreby teplej vody sami a znížiť náklady na jej ohrev o polovicu.

V prípade fotovoltického riešenia môžete ušetriť až 40 % nákladov na elektrinu. Čo predstavuje ročne sumu až 500 EUR. Napriek počiatočnej investícii sa fotovoltika skutočne vyplatí. Zatiaľ čo ceny energií budú z roka na rok rásť, vy budete s vaším fotovoltickým riešením len šetriť.

Solárne kolektory a fotovoltické panely = solárne panely

Napriek tomu, že o obnoviteľné zdroje energie sa v posledných rokoch zaujíma čoraz väčšie množstvo ľudí a ich praktické používanie sa v bežných domácnostiach stáva trendom, ľudia si zvyknú medzi sebou mýliť solárne kolektory a fotovoltické panely. Môže sa zdať, že ide o rovnaké mechanizmy, skutočnosť je však iná.

Hlavným rozdielom medzi solárnym kolektorom a fotovoltickým panelom je princíp ich fungovania. Obe zariadenia absorbujú slnečné lúče a premieňajú ich na energiu, preto ich spoločne nazývame solárne panely. Avšak solárny kolektor spotrebúva slnečnú energiu výlučne na výrobu tepla, zatiaľ čo fotovoltický panel premieňa slnečné žiarenie na elektrickú energiu. Spôsob akým jednotlivé panely využívajú slnečnú energiu ukazuje tabuľka.


Solárne kolektory (solárne panely na ohrev vody) premieňajú slnečné žiarenie na tepelnú energiu. Solárny kolektor si môžete predstaviť ako malý skleník, ktorý akumuluje slnečné žiarenie a tým ohrieva teplonosnú látku, ktorá preteká v trubiciach pod sklenenou doskou. Ďalej putuje potrubím a teplo odovzdáva vode, ktorá je zhromaždená v zásobníku. Ten môže byť podľa potreby doplnený elektrickým doohrevom.

Fotovoltickú elektráreň tvoria dve základné zložky – fotovoltické panely a striedač. Pri dopade slnečného žiarenia na fotovoltické solárne panely vzniká fotoelektrický jav, ktorý následne generuje jednosmerný elektrický prúd. Aby bol elektrický prúd, ktorý vyrábajú fotovoltické panely prakticky využiteľný, je potrebné ho zmeniť z jednosmerného na striedavý. Túto zmenu zabezpečuje striedač, ktorý je tak kľúčovou súčasťou domácej solárnej elektrárne. Po premene na striedavý prúd získate vlastnú elektrinu, ktorú v domácnosti využijete na bežnú spotrebu.

Ak si chcete zabezpečiť vlastnú elektrickú energiu, napríklad preto, že máte vysokú spotrebu a tým pádom aj platíte vysoké poplatky, sú pre vás fotovoltické panely ideálnym riešením. Ak však len chcete ušetriť náklady na ohrev vody, je vždy lepšie zaobstarať si solárne kolektory. Ohriať teplú vodu síce môžete oboma spôsobmi, no solárne kolektory predstavujú v tomto prípade cenovo výhodnejšie a jednoduchšie riešenie.

Kedy sa vyplatia solárne kolektory?

Od roku 2021 musí každá novostavba spĺňať energetickú triedu A0, pri ktorej spotreba primárnej energie nesmie prekročiť 54 kWh/m2 za rok. Zakomponovať obnoviteľné zdroje energie (OZE) do vášho nového domova i životného štýlu je teda nevyhnutné. Je len na vás aký spôsob si zvolíte. Slnečná energia predstavuje najjednoduchší spôsob využívania OZE v bežných domácnostiach.

Porovnávať solárne panely na dom a fotovoltické panely nie je možné, pretože sú to dva rozdielne mechanizmy. Ak však chcete ušetriť na ohreve vody, do solárnych kolektorov sa vám oplatí investovať v týchto prípadoch.

  • Chcete využívať obnoviteľný zdroj energie v podobe osvedčenej technológie solárnych kolektorov na ohrev vody. Dokážete s ním šetriť energiu, financie i životné prostredie.
  • Ste početnejšia rodina s deťmi alebo viacgeneračná domácnosť, ktorá má vysokú spotrebu teplej vody.
  • Ste domácnosť, ktorá musí ohrievať vodu pomocou elektrickej energie, čo patrí k finančne najnáročnejším spôsobom. Solárne kolektory na ohrev vody sú v tomto prípade ideálnou voľbou, ktorá ušetrí značnú časť vášho rodinného rozpočtu.
  • Vlastníte bazén. V prípade, že využijete potenciál solárnych kolektorov, môžete začať kúpaciu sezónu oveľa skôr. Nemusíte čakať kým vám slnko zohreje vodu v bazéne priamo, ale doplníte tú, ktorú ohrialo pomocou solárnych panelov. Za teplú vodu pritom nezaplatíte ani cent.
  • Rekonštruujete starší dom alebo staviate nový. So solárnym systémom môžete počítať už pri projektovaní a následnej stavbe domu či rekonštrukcii. Vyhnete sa tak zbytočným nákladom na dodatočné zakomponovanie solárnych kolektorov do už hotového projektu. Plusom je, že na získanie finančného príspevku z programu Zelená domácnostiam II. nemusí byť dom dokončený a skolaudovaný.

Využívať slnečnú energiu na ohrev vody môžu obyvatelia domácností po celom Slovensku. Solárne kolektory je vhodné inštalovať prakticky na celom území Slovenska bez ohľadu na to, či zákazník žije na juhu, na Orave či Kysuciach. Rozdiel medzi najchladnejšími a najteplejšími regiónmi Slovenska v dopadajúcom množstve slnečnej energie je približne len 10 - 15 %.

Kedy zvoliť fotovoltické panely?

Ak uvažujete o tom, že by ste si chceli vyrábať elektrinu pre vlastnú potrebu sami. Potom je pre vás fotovoltika to pravé riešenie. Výrobou elektriny pomocou fotovoltických panelov môžete ušetriť až 40 % nákladov na elektrinu. Základom pri výbere takéhoto solárneho riešenia by preto mal byť správne navrhnutý výkon. Ten sa určuje podľa ročnej spotreby elektrickej energie v domácnosti.

Fotovoltika je pre vás vhodná aj v týchto prípadoch.

  • Elektrinu využívate najviac počas dňa. Fotovoltické panely vyrobia najviac elektriny práve počas dňa v závislosti od intenzity slnečného žiarenia. Ak vaša domácnosť funguje v nepretržitom režime – často pracujete z domu, prípadne ste na materskej či rodičovskej dovolenke, elektrinu môžete spotrebovať ihneď. Rovnako aj v prípade viacgeneračných domácností, kde starí rodičia varia či pozerajú televíziu počas celého dňa.
  • Najviac elektriny spotrebúvate ráno a večer. Týmto spôsobom funguje väčšina domácností. Nápor na spotrebu energie je ráno pred odchodom do práce či školy, a potom večer po návrate domov. Ideálnou voľbou je v tomto prípade skombinovať fotovoltické panely s Virtuálnou batériou. Prebytok elektriny vyrobený počas dňa si v nej môžete uložiť na neskoršie použitie. Akonáhle bude vaša spotreba vyššia než výroba, využijete najprv energiu z Virtuálnej batérie.
  • Máte strechu v dobrom stave. Materiál, z akého je strecha zhotovená nehrá až takú veľkú úlohu. Fotovoltické panely sa montujú na všetky typy strešnej krytiny. Rozhodujúci je však stav krovu. Na drevené trámy sa totiž upína kovová nosná konštrukcia celého fotovoltického systému. Krov musí byť preto v perfektnej kondícii.
  • Máte na streche dostatok miesta. Pre optimálne fungovanie vašej fotovoltickej elektrárne potrebujete miesto aspoň pre 8 fotovoltických panelov. Minimálna veľkosť plochy strechy je 15 m2 pri šikmej streche a 24 m2 pri rovnej streche. Veľkosť plochy závisí aj od toho, či nemá strecha nejaké tienenie. Napríklad komín, stromy alebo okolité budovy.
  • Máte strechu orientovanú na juh. Tento prípad je ideálny, avšak prekážkou nie je ani orientácia na juhovýchod alebo juhozápad. Rovnako nie je rozhodujúce v akej časti Slovenska žijete. Rozdiel v získavaní slnečnej energie je medzi južnými a severnými regiónmi len 10 – 15% ročne. Na výkon fotovoltických panelov to má len minimálny vplyv.

BRATISLAVA/PR článok

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Klimatizácia

Dôležité udalosti