Domáce

Čokoláda spod Zobora je svetová. Čo všetko v nej nájdete?

Výroba čokolády v nitrianskej firme.
Zdroj: TASR

Dokážu ju vyrobiť iba skúsení čokolatieri. Nitrania kakao dovážajú z Kolumbie, pretože tam je vraj najlepšie na svete.

Rozplýva sa na jazyku a milujeme ju od detstva. Najkvalitnejšiu čokoládu síce vyrábajú vo Švajčiarsku či Belgicku, no už aj u nás dokážu uvariť čokoládu, ktorá dostala svetové ocenenie.

Na svetovo najväčšej a najprestížnejšej súťaži GREAT TASTE AWARDS 2014 v Londne získala čokoláda z Nitry zlatú hviezdu.

Úžasná vôňa sa šíri celou výrobnou miestnosťou. Vyzerá to celkom jednoducho. Stroj dávkuje čokoládu do pripravených foriem a potom ju posýpajú ozdobami od výmyslu sveta.

Napríklad mrazom vysušené brusnice, lyofilizované ovocie - orechy z Piemontu, pistácie z Kalifornie, fialkové, či ružové kvety. Vyrobená čokoláda putuje do chladničky.

Pripraviť tú najlepšiu čokoládu, dokážu iba skúsení čokolatieri. Kakao dovážajú z Kolumbie, pretože tam je vraj najlepšie na svete. „Vybrali sme si ho práve preto, pretože čokoláda z tohto kakaa chutila inak ako všetky ostatné," povedal Master Chef Chocolatier Nitra Karol Stýblo.

Do čokolády pridajú trstinový cukor a prírodnú vanilku. Dôležitá je fermentácia kakaových bôbov ako aj ich praženie. „Pražíme ich 5 minút, snažili sme sa to zredukovať na najmenšie možné množstvo, aby sme tam zachovali čo najviac antioxidantov. Takže je aj zdravá," dodal.

Zdroj: TASR

Odborná porota, zložená zo 400 nezávislých odborníkov na gastronómiu, kuchárov ocenených Michelinskými hviezdami či gastrokritikov, ochutnávala zhruba 10-tisíc vzoriek potravín viac ako tisíc hodín. Pre objektivitu hodnotenia porotcovia hodnotili v "slepých" ochutnávkach výlučne chuť produktu bez obalu a marketingového pozadia produktu.

Nitrianski víťazi si pôjdu zlatú hviezdu osobne prevziať do Londýna.
NITRA/Dana Brixová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.