Zmeny pravidiel pre voľby generálneho a špeciálneho prokurátora boli v súlade s ústavou

Ten výraz v tvári hovorí za všetko.
Ten výraz v tvári hovorí za všetko. Zdroj: TASR

Rozhodli o tom sudcovia ÚS, ktorí zamietli návrh opozičných poslancov.

Ústavný súd nevyhovel návrhu skupiny opozičných poslancov vyhlásiť za protiústavnú minuloročnú novelu zákona o prokuratúre.

Novela stanovila nové pravidlá pri voľbe generálneho a špeciálneho prokurátora. ÚS o tom rozhodol na stredajšom (29. 9.) neverejnom zasadnutí pléna.

Podľa prijatej novely sa o funkciu šéfa generálnej prokuratúry môžu uchádzať aj kandidáti, ktorí nie sú prokurátormi. Rozšíril sa tiež okruh osôb a inštitúcií, ktoré kandidátov na generálneho alebo špeciálneho prokurátora navrhujú. Špeciálnym prokurátorom sa už nemusí stať len prokurátor GP ako predtým.

Reakcie navrhovateľov

Treba sa naučiť rešpektovať rozhodnutia súdov, či sa nám ich verdikt páči alebo nie. Povedal to líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini v reakcii na toto rozhodnutie.

Naďalej si myslí, že generálnym či špeciálnym prokurátorom by mal byť len prokurátor s dlhoročnou praxou.

Hovorca opozičného Smeru-SD Ján Mažgút v reakcii uviedol, že Smer-SD rozhodnutie ÚS akceptuje.

"Naučme sa už rešpektovať rozhodnutia súdov, či sa nám ich verdikt páči alebo nie, a pokiaľ máme uistenie, že je ich rozsudok postavený na základe faktov a nie je nijakým spôsobom politicky motivovaný," povedal Pellegrini novinárom.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Pellegrini si myslí, že pokiaľ nám v prípade ústavného súdu vyhovujú rozhodnutia v prípade pozastavenia rôznych zákonov či vyhlášok, musíme sa podľa neho naučiť rešpektovať aj zamietavé stanovisko. "Je našou povinnosťou správať sa tak, ako to ÚS skonštatoval," dodal.

"Na mojom postoji, kto má byť generálnym alebo špeciálnym prokurátorom, toto rozhodnutie ÚS nič nezmení," povedal s tým, že by do funkcií navrhoval len skúsených prokurátorov a na to nepotrebuje zmenu zákona. "Traumou slovenskej spoločnosti je, že na všetko musíme mať zákon, vyhlášku," doplnil Pellegrini.

Opozičný Smer-SD v podaní novelu kritizoval s tým, že zákonné kritéria, ktoré musí spĺňať kandidát na funkciu generálneho a špeciálneho prokurátora, sú nižšie, ako podmienky pre vymenovanie do funkcie prokurátora. Strana argumentovala tiež podľa nej neústavným legislatívnym procesom.

Neúspešne pred rokom žiadala pozastavenie účinnosti novely, čo by znemožnilo vládnej koalícii postupovať pri voľbe šéfa GP a Úradu špeciálnej prokuratúry podľa nových pravidiel.

Zákonodarcovia zvolili vlani 3. decembra  po verejných vypočutiach v tajnom hlasovaní za kandidáta na generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorého neskôr do funkcie vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová a 5. februára za špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

KOŠICE/TASR, zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Maroš žilinka

Dôležité udalosti