Obľúbené detské sladké jedlo jedol aj Napoleón. Teraz ho skúste na slano

Krupičná kaša s praženou cibuľkou a bravčovými líčkami.
Zdroj: Alexandra Haňdiaková

Krupica je pokrm, ktorý zasýti, ale s telom neurobí žiadne zázraky.

V Teleráne sme si posvietili so šéfkuchárom Milom Pabišom na obľúbené jedlo detstva - krupicovú kašu. Je pokrm, ktorý zasýti, ale s telom neurobí žiadne zázraky. Majú ju radi nielen deti, ale aj dospelí. Poznáte však krupicovú kašu so syrom a klobáskou alebo s praženou cibuľkou? Ak nie, môžete sa inšpirovať nápadmi šéfkuchára

Krupicová kaša je aj dnes je na jedálničku detí pravidelne, a to nielen doma, ale aj v škole. V minulosti bola považovaná za veľmi zdravý a výživný pokrm, ale dnes sa na ňu názor líšia. Niektorí tvrdia, že ide o plnohodnotné jedlo, iní sú skeptickí.

Zdroj: Alex Handiaková

Krupicu vyrábajú pomletím obilných zŕn, ktoré sú najprv zbavia šupky. A práve preto ju vlastnosťami a vplyvom na zdravie prirovnávaná k bielej múke. Zdravšou verziou je krupica celozrnná, ktorá sa vyrába z celých zŕn. Tie zbavia pri výrobnom procese šupiek, a preto je lepším zdrojom vitamínov, minerálov, vlákniny a ďalších dôležitých látok. Krupica obsahuje vysoké množstvo škrobu a bielkovín, lepok, ale veľmi malé množstvo vlákniny, ale ja látky gliadín a fytín.

A práve posledné dve spomínané látky považujú za nie najzdravšie. Jednou z ich funkcií je napríklad spomalenie vstrebávania živín do organizmu. Z tohto dôvodu, by krupicovú kašu nemali jesť deti mladšie ako tri roky.

Aj Napoleon ochutnal krupicu

Krupicu ako prvý pokrm na vtedajšom uhorskom území ochutnal aj sám veľký Napoleon krátko pred podpísaním Bratislavského mieru. Stalo sa tak počas revízneho prieskumu obce Zborov v okrese Bardejov v roku 1805, keď sa zastavil počas cesty do Poľska, kde si bol obzrieť vhodné polia a zeleninové sady pred otvorením nového frontu.

Cisár si zvolil ovocný variant krupicovej kaše a namiesto kakaa na krupicu aplikoval zavárané ovocie. Napoleonskej tradícii zostávajú občania v severovýchodných okresoch Slovenska verní dodnes.

A teda krupicu možno poznáte ako sladké jedlo, ale po vyskúšaní „ slaných" receptov od šéfkuchára zmeníte názor. No a netreba zabúdať, že krupica je základ halušiek do dobrej hovädzej polievky.

Základná krupicová kaša

Do hrnca sa nalejete mlieko spolu s krupicou a cukrom. Počas varenia je potrebnú túto zmes neustále miešať, až kým nezhustne. Tento typ kaše je väčšinou pripravovaný na sladko. Ide o pokrm, ktorý dokáže človeka poriadne zasýtiť. V minulosti bola práve preto obľúbeným jedlom.

Dnes si ju nevedia vynachváliť najmä tí, ktorí sa snažia chudnúť. Na jednej strane im dodá potrebnú energiu, ale nepridáva na váhe tak, ako iné potraviny. Jej výhodou je i to, že nezaťažuje trávenie.

A preto je krupicovú kašu považujú za výborný prostriedok po operáciách tráviaceho traktu alebo iných zdravotných komplikáciách, pri ktorých pacient nie je schopný správne tráviť potravu.

Krupicové halušky do polievky

Zdroj: Karl Allgaeuer/shutterstock.com

Suroviny

1 vajce
1 kávová lyžička masti (bravčová, kačacia alebo husacia)
štipka soli
krupica

Postup

Ingrediencie spolu premiešate a zahustíte krupicou. Pridávate ju dovtedy, pokiaľ ju bude zmes vstrebávať. Halušky z hmoty môžete robiť lyžičkou alebo dvomi oproti sebe otierajúcimi. Varíme v hrnci s odobratou polievkou cca 15 minút. Halušky sú uvarené vtedy, keď vyplávajú na povrch.

TIP: Krupicové halušky nedávajte do uvarenej polievky, pretože by mohla skyslieť.

Krupičná kaša so syrom a klobáskou

Zdroj: Alexandra Haňdiaková

Suroviny

100 g krupica kukuričná
1 l zeleninového vývaru
100 g tvrdý strúhaný syr (parmezán)
soľ
korenie
20 g tymian
50 g maslo
200 g klobása neúdená

Postup

Kukuričná krupica, zvaná tiež polenta. Svojou výdatnosťou je vhodná ako alternatíva na mocný sýty obed. Zovretú vodu alebo zeleninový vývar, môže byť aj mäsový, ale nie slaný, ochutíme maslom a jemne nasekaným tymianom. Pridáme krupicu a na jemnej teplote miešame šľahacou metlou.

Pozor na teplotu, pretože krupica má tendenciu po zhustnutí prskať a môžete sa popáliť. U kukuričnej je potrebný dlhší čas na prevarenie do požadovanej konzistencie.

Ku koncu pridáme nastrúhaný tvrdý syr a až následne podľa potreby krupicu dosolíme,ak vôbec, nakoľko syr nám odovdá značnú časť chute ako aj slanility do jedla. Podávame s opečenou klobáskou

Sladká krupicová kaša s brusnicami

Zdroj: Alexandra Haňdiaková

Suroviny

100 g krupice
0,5 l smotany
0,5 l kokosového mlieka
100 g brusníc
50 g masla
50 g cukor
2 PL medu
škorica, vanilka, resp. vanilkový cukor

Postup

V smotane a mliekou uvaríme škoricu a pridáme prepálené, tzv. orieškové maslo. Maslo pomaly nahrievame až začne naberať jantárový odtieň, v tom momente začne mliečna sušina karamelizovať a maslu odovzdá krásnu orieškovú vôňu.

Je veľmi dôležité odstaviť tmaslo pred tým než nám zhorí a stane sa nepouživateľným. Maslo je tuk a tuk je nosičom chute, čiže takto oriešovo voňajúce maslo nám obohatí krupicu chuťou a vôňou keď ho po dovarení krupice zamiešame. Dochutíme jemne medom a poprípade aj vanilkovým cukrom

TIP: Klasickú krupica s veľkou porciou cukru je vhodné na raňajky kombinovať s čerstvým ovocím.

Krupicová kaša s praženou cibuľkou a bravčovými líčkami

Zdroj: Alexandra Haňdiaková

Suroviny

100 g krupica špaldová
300 g cibuľa
50 g kačací tuk
1,5 dcl čeveného vína
200 g jabĺk
50 g mascarpone
300 g bravčových líčok
50 g cesnak
ligurček
soľ
čierne korenie

Postup

Špaldová krupica je veľkým zdrojom sacharidov a nezaťaží trávenie. Udrží človeka dlho sýteho. Bravčové líčka opečieme na kačačom tuku a pridáme na pásiky nakrájanú cibuľu,cesnak, jemne osolíme a na slabom ohni restujeme pomali, podlievame červeným vínom a vodou. Následne zmes zakryjeme a mäsko necháme dodusiť.

Štruktúra cibule sa nám úplne rozpadne a skaramelizuje do tmava a sladka. Dochutíme soľou,korením a ligurčekom.

Krupicu uvaríme v jemne osolenej vode, pridáme štavu z líčok a uvaríme do kašovitej konzistencie. Jemne zjemníme mascrpone. Podávame s líčkami, cibuľovou zmesou a čerstvo nakrájaným jabĺčkom a čerstvo uvarenou zeleninou.


BRATISLAVA/zg, Teleráno

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti