Spoločnosť Slovakia Energy končí na slovenskom trhu

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/DPA

Klientom radí, aby čo najskôr uzatvorili zmluvu s novým dodávateľom energií.

Najväčší alternatívny dodávateľ energií Slovakia Energy vo štvrtok podal Úradu pre reguláciu sieťových odvetví žiadosť o odňatie licencií na obchod s elektrinou a zemným plynom.

Zároveň požiadal o možnosť ukončenia svojej činnosti na slovenskom energetickom trhu k najbližšiemu možnému termínu. Informoval o tom Andrej Tomašec zo spoločnosti Arthur media, oznámenie zverejnili aj na svojom webe.

Firma klientom, ktorí majú s ňou uzatvorenú zmluvu radí, aby čo najskôr uzatvorili dodávkovú zmluvu s novým dodávateľom energií. Zmluvy im zaniknú najneskôr k 31. októbru tohto roka.

„Keď Slovakia Energy začala v roku 2008 pôsobiť na slovenskom trhu, očakávali sme, že sa regulácia skončí. Je však rok 2021 a koniec tejto regulácie je stále v nedohľadne. Za daného stavu nemá zmysel, aby sme investovali do ďalšieho rozvoja firmy, a preto sme sa rozhodli pristúpiť k tomuto náročnému kroku a vrátiť licenciu,“ uviedol konateľ spoločnosti Slovakia Energy Jiří Písařík.

Ceny energií na Slovensku sú pre malé firmy a domácnosti regulované. Maximálna hranica, ktorú si dodávatelia v túto chvíľu môžu účtovať, už podľa Písaříka zďaleka nepokrýva náklady a nedá sa očakávať, že by sa situácia v budúcom roku zlepšila. „Za aktuálnej situácie, ktorá sa deje na trhu, keď nemáme cenovú politiku vo svojich rukách, sme, bohužiaľ, nenašli spôsob, ako ďalej fungovať,“ dodal Písařík.

Súčasní zákazníci spoločnosti sa podľa Slovakia Energy nemusia obávať, že by zostali bez energií. Môžu ukončiť zmluvu a bez akéhokoľvek porušovania súčasných zmlúv prejsť k dodávateľovi, ktorého si sami vyberú. Prípadne sa o nich, v období troch mesiacov od ukončenia činnosti Slovakia Energy, postará takzvaný dodávateľ poslednej inštancie – toto právo vzniká každému jednému z nich, a to priamo zo zákona. Slovakia Energy ručí za vyrovnanie všetkých svojich záväzkov, či už voči dodávateľom alebo zákazníkom, ktorí sa nemusia báť, že by prišli o vlastné finančné prostriedky.

Slovakia Energy bola niekoľko rokov najväčším alternatívnym dodávateľom na Slovensku. Počet jej zákazníkov každý rok stúpal, vlani toto číslo narástlo o 3,8 % na celkový počet 307.770 odberateľov. ÚRSO, ktorý má podľa Slovakia Energy rozhodnúť o návrhu do 30 dní uviedol, že o ďalších krokoch bude verejnosť informovať.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Slovakia energy

Dôležité udalosti