Vyšetrovatelia NAKA a dočasný šéf inšpekcie sú na slobode. Súd spochybnil aj ich trestné stíhanie

Vyšetrovatelia NAKA - Štefan Mašin, Pavol Ďurka, Milan Sabota a Ján Čurilla.
Zdroj: koláž TVNOVINY.sk

Vyšetrovateľa Pavla Ďurku sme s našou kamerou zastihli krátko po prepustení z väzby v Prešove.

Bratislavský krajský súd prepustil z väzby štyroch obvinených vyšetrovateľov NAKA i dočasného šéfa inšpekcie. Ostávajú však trestne stíhaní.


Informáciu nám potvrdil hovorca súdu Pavol Adamčiak a podľa rozhodnutia súdu ich trestné stíhanie nebolo opodstatnené.

Senát zamietol aj sťažnosť prokurátora, ktorú podal na obvinených Štefana Mašina, Petra Scholza a Milana Sabotu.

Prečítajte si aj: Od začiatku som tvrdil, že boli pochybnosti vo vyšetrovaniach, tvrdí policajný šéf

Ako doplnil hovorca krajský súd zamietol aj sťažnosti obvinených Pavla Ďurku a Jána Čurillu, ktoré podali proti sudcovi pre prípravné konanie, ktorý vo veci rozhodoval v prvom stupni.

Vyšetrovateľa Pavla Ďurku sme s našou kamerou zastihli krátko po prepustení z väzby v Prešove. Na otázku, či svoje zadržanie berie ako pomstu z inšpekcie odpovedal negatívne. „Neviem sa k tomu vyjadriť, pretože som nevidel rozhodnutie. Idem na autobusovú stanicu," reagoval.

Na videu nám odpovedal aj na otázku, čo si myslí o návrate do práce a pokračovaní vo vyšetrovaní veľkých káuz.

Senát KS rozhodoval pod vedením predsedníčky Magdalény Blažovej a členiek senátu Márie Šimkovej a Danice Veselovskej. Keďže išlo o neverejné zasadnutie, neboli na ňom prítomné procesné strany - obvinení ani ich obhajcovia, ani dozorový prokurátor Krajskej prokuratúry  v Bratislave.

"Vítame rozhodnutie KS. Myslím si, že sa to dalo očakávať aj z odôvodnenia prvostupňového súdu, že rozhodnutie KS bude také. Pokiaľ teda majú dodržiavať intencie zákona a ústavnú judikatúru. S dôvodmi ešte nie som oboznámený, keďže mi to nebolo doručené," povedal Sabotov obhajca Rastislav Koutun.

"K rozhodnutiu KS sa v tomto štádiu neviem podrobnejšie vyjadriť, keďže písomné vyhotovenie nám bude doručené až dodatočne. Rozhodnutie, samozrejme, vítame, namietali sme aj dôvodnosť vznesenia obvinenia a aj dôvody väzby. Tešíme sa, že KS našej sťažnosti vyhovel, ale podrobnejšie sa budem môcť vyjadriť, až keď budem mať písomné vyhotovenie," uviedla Mašínova obhajkyňa Ivana Halahijová.

"Rozhodnutie KS v Bratislave rešpektujeme. Po oboznámení sa s písomnými dôvodmi rozhodnutia bude stanovený ďalší procesný postup vo veci," zareagoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic považuje rozhodnutie krajského súdu za kľúčové. Potvrdilo sa podľa neho, že boli stíhaní neopodstatnene a žiadneho trestného činu sa nedopustili.

Ako povedal v piatok pre médiá, po tomto rozhodnutí hodnotí trestné stíhanie ešte viac ako snahu zastaviť alebo zabrzdiť rozbehnuté vyšetrovania, ktoré smerujú k najvyšším miestam. "Som rád, že sa zatiaľ táto snaha nepodarila, ale nerobím si ilúzie, že tieto snahy budú pokračovať," dodal.

Ďalší postup prokuratúry nechcel komentovať. Verí však, že sa krajská prokuratúra vyjadrí k "zavádzaniu a nepravdám", ktoré uvádzal dozorujúci prokurátor v návrhu na vzatie do väzby.

Čo predchádzalo prepusteniu

Dočasného riaditeľa Úradu inšpekčnej služby Petra Scholza zobral sudca pre prípravné konanie OS Bratislava III do kolúznej väzby 15. septembra. Sudca predtým rozhodol, že vyšetrovatelia NAKA Ján Čurilla, Pavol Ďurka a Milan Sabota budú rovnako väzobne stíhaní.

Milana Sabotu zobral sudca do kolúznej väzby. Jána Čurillu a Pavla Ďurku zobral sudca do väzby z dôvodov takzvanej kolúznej a preventívnej väzby. Následne na druhý deň 16. septembra zobral sudca do kolúznej väzby aj štvrtého vyšetrovateľa Štefana Mašina.

Štvoricu vyšetrovateľov a Petra Scholza zadržali vyšetrovatelia ÚIS 13. septembra. Obvinili ich zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti. Dvoch z nich obvinili v trestnej veci ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov.

ÚIS aktuálne vedie zástupca riaditeľa Martin Mackovič. Peter Scholz viedol policajnú inšpekciu od 11. júna po tom, ako predchádzajúceho riaditeľa Adriána Szabóa obvinili z prijímania úplatku. S prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, jej schvaľovaním sa má 4. októbra zaoberať Špecializovaný trestný súd.

BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Úrad inšpekčnej služby

Dôležité udalosti