V ambulanciách už začali očkovať proti chrípke, vakcín bude viac ako vlani

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Lekárnici ľuďom odkazujú, že nemusia robiť paniku.

Sezóna očkovania sa začala. Tentoraz toho chrípkového. Ambulancie v piatok (1. 10.) pichli prvé vakcíny. Minulý rok bol po nich mimoriadny dopyt a záujem evidujú doktori už teraz. Bude dosť vakcín alebo nás čaká opäť maratón medzi lekárňami?

Očkovať sa proti chrípke lekári každoročne odporúčajú seniorom, tehotným ženám či ľuďom s oslabenou imunitou. Záujem je veľký. A bol taký istý pred rokom, keď sa ľudia obávali kombinácie COVID-u a sezónnej chrípky.

Očkovanosť na Slovensku tak minulú sezónu po takmer desiatich rokoch prvýkrát prekročila päť percent. Ľudia dokonca obchádzali lekáreň po lekárni, aby zohnali očkovaciu látku. Spolu na Slovensko doviezli takmer 310-tisíc chrípkových vakcín. Nespotrebovala sa asi iba tisícka.

„Zatiaľ máme, ale uvidíme, ako dlho vydržíme. Tie, čo sa objednávali alebo čo lekárne predobjednávali začiatkom roka, by mali byť dostupné. Vyzerá to tak, že za pár dní bude po očkovacej látke v lekárňach,“ vysvetlil prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth.

Šéf komory lekárnikov Ondrej Sukeľ ľuďom odkazuje, aby sa neplašili a nebrali lekárne húfom. Sklady sa podľa neho budú plniť priebežne aj v priebehu októbra. Minuloročná naháňačka by sa nemala zopakovať a pokiaľ sa dramaticky nezvýši dopyt po vakcínach, tak objednané množstvo by malo pokryť dopyt u nás. Prísť má asi o 90-tisíc viac vakcín ako počas minulej sezóny.

Medzi očkovaním na chrípku a COVID musí byť odstup

Aktuálne sa tiež diskutovalo, či chrípkovú vakcínu možno podať naraz s covidovou. Spoločnosť všeobecných lekárov tento týždeň svojich členov vyzvala, aby očkovali so 14-dňovým rozostupom. Odvoláva sa na informácie od výrobcu.

Podľa členky Konzília odborníkov a infektologičky Aleny Koščálovej obe očkovania sa dajú dať aj naraz. Ľuďom však radí vyhnúť sa tomu, pretože každá vakcína má svoje nežiaduce účinky, a keď sa podajú naraz, môžu sa navzájom reagovať.

Tento rok sa vraj očakáva aj novinka pre deti - vakcína, ktorá sa nepichá. Bude sa aplikovať cez nos a Sukeľ predpokladá, že by ju mala hradiť zdravotná poisťovňa.

Tému spracovala reportérka Zuzana Javorová.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Chrípka

Dôležité udalosti