Kontroverzná štúdia šokuje: Ak neoblečiete džínsy, ktoré ste nosili ako 21-roční, máte nábeh na cukrovku

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock.com

Výskum britského vedca vzbudil na sociálnych sieťach verejnú diskusiu.

Ľudia, ktorí sa nezmestia do džínsov, ktoré nosili, keď mali 21 rokov, majú nábeh na cukrovku druhého typu. Takéto kontroverzné tvrdenie priniesol britský profesor Roy Taylor z univerzity v Newcastle. Kritici tejto štúdie tvrdia, že podobné názory môžu viesť k zvýšeniu počtu ľudí s poruchami príjmu potravy, píše The Guardian.

Široká verejnosť štúdia pobúrila a na sociálnych sieťach sa roztrhlo vrece s negatívnymi komentármi. Uvádza sa v nej, že ľudia s „normálnou hmotnosťou" (BMI Index), ktorí trpia diabetom druhého typu, môžu dosiahnuť zlepšenie zdravotného stavu chudnutím. Podľa nej sa 8 z 12 ľudí podarilo vyliečiť z cukrovky stratou 10 až 15 percent telesnej hmotnosti. Ak sa teda nezmestíte do nohavíc spred X rokov, máte „príliš veľa tuku, aj keď nemusíte mať nadváhu", vysvetľuje profesor Taylor.

Štúdia podľa mnohých navádza na drastické chudnutie. Odporúčaný denný príjem kalórií je pritom pre ženy okolo 2000 a pre mužov 2500. Najviac negatívnych komentárov píšu ženy, ktoré sa zhodujú najmä v tom, že hmotnosť sa im zvýšila po pôrodoch a po menopauze a sú pritom úplne zdravé.

Objavujú sa aj komentáre ľudí, ktorí v minulosti trpeli anorexiou. Sú naopak radi, že sa už nezmestia do nohavíc, ktoré nosili v 21 rokoch. „Teraz som zdravá a to je veľmi dobrý dôvod, prečo sa nezmestím do starých džínsov."

K štúdii sa vyjadrila na svojom Instagrame aj odborníčka venujúca sa poruchám príjmu potravy Alex Lightová. Naráža najmä na fakt, že starnutím sa telo mení a u každého človeka je to individuálne.

LONDÝN/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti