Nielen kratšia, ale aj znesiteľnejšia. Chystajú sa radikálne zmeny v podmienkach väzby

Chystajú sa radikálne zmeny v podmienkach väzby
Zdroj: TV Markíza

Obvineným chcú dopriať viac návštev, telefonátov a aj čerstvého vzduchu.

Nielen kratšia, ale aj znesiteľnejšia. Ministerstvo spravodlivosti predstavilo návrh, ktorým plánuje zmeniť podmienky vo väzbe. Obvineným chcú dopriať viac návštev, telefonátov a aj čerstvého vzduchu. Nové opatrenia majú tiež zabrániť možným samovraždám za múrmi väzníc.

Zjemnenie podmienok väzobného stíhania si dala vláda do svojho programového vyhlásenia, no témou sa to stalo po tom, keď za mreže začali smerovať známe tváre. Ešte väčší tlak vznikol po smrti policajného exprezidenta Milana Lučanského, ktorý si vo väzobnej cele siahol na život.

Parlament ešte v júli schválil skrátenie väzby na päť mesiacov, novelizovať idú aj jej samotný režim. Väznení obvinení sa sťažujú najmä na takmer nulový kontakt s rodinou, návrh preto prináša častejšie telefonáty aj návštevy. Príjemnejšie zmeny budú aj v najtvrdšej kolúznej väzbe.

Obvinení v kolúznej väzbe sú zavretí až 23 hodín denne a väčšinou sú v cele sami. Po novom to už nemusí byť pravidlom, pokiaľ lekár vyhodnotí u obvineného samovražedné sklony alebo riziko ohrozenia zdravia.

Návrh ide do pripomienkového konania, ak ju schváli vláda a parlament, tak nové podmienky vo väzbe budú realitou v prvom štvrťroku budúceho roka.

Reakcie politikov na návrh si môžete vypočuť v reportáži Reného Medzihradského.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zmeny

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.