Reforma nemocníc. Čo je jej podstatou a aké zmeny nám prinesie

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Žiadne nemocnice sa rušiť nebudú.

Žiadne nemocnice sa rušiť nebudú. Po mesiacoch neistoty mnohým v regiónoch odľahlo. Ministerstvo predstavilo podobu reformy, ktorú tento týždeň schválila vláda. Sľubujú si od nej kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť dostupnú pre všetkých.

Opozícia už mesiace šíri poplašné správy, že pripravovaná reforma nemocníc zruší 11 000 akútnych lôžok. Dnes už vieme, že to bude inak.

"Žiadna nemocnica a žiadne lôžko nebude zrušené. Určite sa nejaké množstvo redukovať bude, ale to čo hovorí opozícia, by som nebral do úvahy," vyhlásil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

„My si vieme predstaviť, že dôjde k redukcii 4000-4500 lôžok, ktoré sa budú meniť na chronické, pretože tých teraz nie je dosť," dodáva Marián Petko, riaditeľ Asociácie nemocníc Slovenska.

Konkrétne čísla lôžok, ktoré by po novom slúžili pre dlhodobo chorých pacientov a v ktorých nemocniciach, minister ešte nekonkretizoval. Zoznam bude známy až koncom budúceho roku.

Základom reformy je, že sa nemocnice zatriedia do piatich kategórií pričom akútnu zdravotnú starostlivosť by nám mali poskytnúť aj v tých najmenších nemocniciach, ktoré by ale prioritne slúžili pre dlhodobo chorých pacientov.

Reforma by mala zabezpečiť, aby už v sanitke vedeli, do akej nemocnice zaviesť pacienta, aby dostal najlepšiu zdravotnú starostlivosť a nestrácal sa tak čas.

Nebude sa teda robiť všade všetko, ale nemocnice sa budú špecializovať. Pacientovi pridelia takú nemocnicu, aby s výkonom mala dostatočné skúsenosti. Môže to byť aj ďalej od bydliska.

O reformu nemocníc sa pokúšali už viaceré vlády. Ak by táto prešla aj parlamentom, bola by údajne najdôležitejšia za posledných 17 rokov.

Pozrite si reportáž


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Reforma nemocníc

Dôležité udalosti