Exriaditeľ policajnej inšpekcie pred súdom hovoril o ľútosti. Za branie úplatkov za mreže nepôjde

Exriaditeľ policajnej inšpekcie Adrián Szabó
Exriaditeľ policajnej inšpekcie Adrián Szabó Zdroj: TV Markíza

Priznal sa a s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste.

Ďalší vysokopostavený funkcionár z čias vlády Smeru sa priznal k braniu úplatkov. Exriaditeľ policajnej inšpekcie Adrián Szabó dnes spoznal svoj trest.

Za mreže nepôjde, dostal podmienku. Hoci pred súdom hovoril o pokore a ľútosti, médiám nepovedal ani slovo.

Adrián Szabó bol v policajnom zbore 19 rokov. Keď ho v júni zadržali, obvinili ho z toho, že za úplatky vynášal informácie zo spisov. Kľúčovým svedkom proti nemu bol jeho kamarát, niekdajší šéf finančnej polície Bernard Slobodník. Práve on Szabóa uplácal - hotovosťou, mobilmi či televízorom.

Bernarda Slobodníka vraj zaujímali informácie z rôznych káuz - napríklad lustrácie Jána Kuciaka a novinárov aj vyšetrovanie Kočnerovej Threemy. Adrián Szabó mal jemu a jeho spriazneným ľuďom za úplatky sľúbiť beztrestnosť.


Úplatky najskôr popieral, spomínal iba dva peňažné dary po 500 eur. Za prijatú elektroniku vraj na oplátku kúpil s kolegom Bernardovi Slobodníkovi značkové hodinky. Po pár mesiacoch vo väzbe bolo všetko inak. Priznal sa a s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste. Dnes (4.10.) na súde povedal, že ju s pokorou prijme. Sudkyňa ju schválila.

Bývalý šéf inšpekcie dostal aj peňažný trest, musí zaplatiť 25-tisíc eur. Okrem toho má aj zákaz vykonávať funkciu verejného činiteľa po dobu siedmich rokov.

Rozsudok je právoplatný a nemôže sa voči nemu odvolať. Po Szabóovi dočasne poverili vedením inšpekcie Petra Scholtza. Aj ten nedávno skončil v putách. Prokurátor ho stíha pre zneužívanie právomocí a marenie spravodlivosti. Z väzby ho prepustili len v piatok s tým, že senát skonštatoval nedôvodnosť trestného stíhania. Inšpekciu dočasne vedie opäť ďalší poverený šéf Martin Mackovič.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dohoda o vine a treste

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.