Pestujete doma kaktusy? Takto ich správne zazimujete

Ilustračná snímka.
Zdroj: shuterstock.com/NIPAPORN PANYACHAROEN

Ľudia ich zvyknú pestovať v rovnakých podmienkach ako iné izbové rastliny, čo nie je správne.

S nástupom jesene a chladnejšieho počasia by ste už mali premýšľať o zimovaní kaktusov. V poslednej dobe sú kaktusy opäť veľmi trendy, a tak sa pravdepodobne vyskytujú vo väčšine domácností.

Ľudia ich zvyknú pestovať v rovnakých podmienkach ako iné izbové rastliny, čo nie je správne. Kaktusy totiž potom nekvitnú, deformujú sa, nerastú, občas vyzerajú nezdravo a v najhoršom prípade uhynú.

Zazimovanie kaktusov krok po kroku

Kaktusy nepotrebujú veľa vody. Je nevyhnutné, aby ste si to uvedomili práve teraz v období, kedy sa dni skracujú, teploty klesajú a slnko ich tak neohrieva ako v lete. Kaktusy v tomto období nerastú a potrebujú svoj odpočinok, doprajte im ho. Aby ste to však spravili správne, je nutné postupovať podľa niekoľkých bodov a my vám ich s portálom abecedazahrady.cz priblížime.

Mohlo by vás zaujímať aj: Odštartujte jeseň v záhrade: Záhradkárka prezradila, čo musíte urobiť ako prvé

Keďže im množstvo vody môže ublížiť, je nutné, aby ste s príchodom jesene obmedzili ich zalievanie. Substrát, v ktorom rastlinu pestujete, musí úplne vyschnúť. Posledné zaliatie ste mali spraviť asi v polovici septembra. Ak ste to nevedeli, jednoducho skoncujte so zalievaním teraz. Kaktusy si prirodzene spravia z posledného zaliatia zásoby. Samozrejme, neplatí to pre vianočný kaktus, ktorý čaká náročné obdobie, kedy ide kvitnúť.

Iba málokto vie, že kaktusy je nutné striekať, teda odporúča sa to. Konkrétne ide o postrek na rastliny proti absorpčnému hmyzu. V prípade, že pestujete viac ako jeden kaktus, je to ešte dôležitejšie.

Zatiaľ čo bude substrát postupne vysychať, rozmyslite si, kam kaktusy na zimu uložíte. Zvoliť by ste mali miestnosť so stabilnou teplotou od 10 do 15 stupňov Celzia, v ktorej je dostatok svetla. Ak si zvolíte pivnicu, nezabudnite umyť okná, aby svetlo ľahšie prenikalo.

Pri výbere je nevyhnutné, aby kaktusy neboli dlhodobo vystavené mrazu. Naopak, krátkodobý mráz dokážu zvládnuť, takže aj zimná záhrada je vhodným odkladiskom. Ak nemáte zimnú záhradu ani pivnicu, riešením môže byť chladnejšia chodba, veranda, vstupná hala, presklený balkón alebo garáž spĺňajúca vyššie uvedené podmienky. Dôležité je, aby bola miestnosť svetlá, inak sa kaktusy oslabia a môže sa u nich vytvoriť aj následná citlivosť na slnko.

Zdroj: shutterstoc.com/Shannon West

Akonáhle denné teploty klesnú pod 10 stupňov Celzia je načase, aby ste rastliny so suchým substrátom preniesli do vybraného zimného biotopu. Ak sa niektoré kaktusy chystáte na jar presadiť, už teraz ich môžete vytiahnuť z kvetináča, očistiť ich korene od hliny, umiestniť do krabice, umiestniť do zimoviska a na jar zasadiť do nového substrátu.

V zime nechajte rastliny spať. Nezalievajte ich, nerastú, takže to ani nepotrebujú. Jednoducho na ne pri polievaní na niekoľko mesiacov zabudnite. Dôležité je, aby ste ich však kontrolovali, či sú v poriadku a nenapadli ich prípadní škodci. Ak sa tak stane, napadnutý kaktus oddeľte od ostatných a ošetrite. V prípade, že vám niektorý kaktus začne hniť, danú časť jednoznačne odrežte čistým nožom. Rez následne zasypte práškom z drevenného uhlia a nechajte na teplom mieste zaschnúť.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti