Je ohrozená zdravotná starostlivosť? Štát chce za poistencov zaplatiť o stovky miliónov eur menej

Premiér Igor Matovič, hlavný hygienik Ján Mikas a europoslanec Peter Pollák.
Zdroj: TV Markíza

Nemocnice ani počas pandémie neprestali fungovať a mali oveľa vyššie výdavky.

Je ohrozená zdravotná starostlivosť? Štát plánuje znížiť v tomto roku platby za poistencov o stovky miliónov eur. Zdravotné poisťovne upozorňujú, že to nemusia zvládnuť.

Štát platí poistenie za deti, študentov, seniorov, ženy na materskej či nezamestnaných. Minister financií Igor Matovič požiadal ministra zdravotníctva, aby znížil platby poisťovniam ku koncu roku o viac ako 230 miliónov eur.

Na údajné znižovanie zareagovali aj jednotlivé zdravotné poisťovne. Veria, že je to nedorozumenie a všetko si vysvetlia.

„To, či zdravotné poisťovne sú schopné vykryť tento dopad z vlastných zdrojov, je ešte naozaj otázne. Vplyv však bude významný,“ uviedol Michal Štofko, riaditeľ Asociácie zdravotných poisťovní.

„Tento rok bolo veľmi veľa covidových pacientov a nediala sa klasická medicína, čiže nevyčerpal sa balík na klasickú medicínu, na klasické účely, to je len účtovná vec,“ tvrdí premiér Eduard Heger.


Rezort financií tvrdí, že vlani, keď sa očakával historický výpadok odvodov, štát zaplatil o takmer 300 miliónov eur viac. Výpadok v takom rozsahu však vraj nebol a peniaze si teraz berú späť.

Peniaze vraj nikomu neberú, iba ich presúvajú na obdobie, keď budú potrebné.

„Ak sa preukáže, že tretia vlna nespôsobuje taký masívny odsun zdravotnej starostlivosti, v súlade so zákonom priebežne dofinancujeme všetku poskytnutú zdravotnú starostlivosť,“ uviedla Michaela Lovásová, hovorkyňa ministerstva financií.

Nemocnice podľa odborníka i Asociácie zdravotných poisťovní ani počas pandémie neprestali fungovať a mali oveľa vyššie výdavky. Zdravotné poisťovne si navyše musia robiť rezervy a vraj nemajú ani peňazí nazvyš.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti