Rodičovský syndróm vyhorenia: Ako ho spoznať, prekonať a nebáť sa požiadať o pomoc

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Syndróm vyhorenia je od roku 2019 oficiálne zapísaný ako ochorenie v zozname Svetovej zdravotníckej organizácie.

Syndróm vyhorenia je od roku 2019 oficiálne zapísaný ako ochorenie v zozname Svetovej zdravotníckej organizácie. Najčastejšie sa o ňom hovorí v súvislosti s pracovným procesom, ale čím ďalej, tým častejšie sa začína skloňovať aj v súvislosti s rodičmi, ktorí sú týmto syndrómom rovnako ohrození.

O syndróme

Syndróm vyhorenia, rovnako ako iné choroby, prichádza nepozorovane, bez pozvania. Väčšinou sa objaví u ľudí, ktorí sú odhodlaní a ochotní vynaložiť všetku svoju energiu pre dobro druhých, majú na seba vysoké nároky a rovnako vysoké aj očakávania. Vyhorieť zvyknú osoby, ktoré robia všetko pre skvelé výsledky a splnenie cieľov, ale často nevedia požiadať o pomoc. A tak sa to na nich sype a sype, povinnosti pribúdajú, stres stúpa, majú pocit straty kontroly, rovnováhy, ktorá zmizla z ich životov a jednoducho pomyselne plávajú ďalej aj keď cítia, že sú už unavení a napokon sa začnú topiť. Ak máte pocit, že je to o vás, odložte na chvíľu svoje povinnosti a staňte sa prioritou sami pre seba.

Syndróm vyhorenia sa inak nazýva aj burn out. Je pomerne zákerný, keďže nastupuje postupne a jeho symptómy si často ľudia mýlia s obyčajným vyčerpaním, ktoré prechádza až do fyzickej bolesti a iným problémom. V podstate je zložený z niekoľkých fáz, od pocitu vydania zo seba maximum, cez úzkosť, podráždenosť, flegmatizmus až po výčitky a pocit sklamania a straty zmyslu toho, čo robíte. Rovnako ako pri vyhorení z práce, je v tomto ponímaní tá činnosť, práca, práve to rodičovstvo a všetko, čo s tým súvisí.

Prečítajte si aj: Dvojica, ktorá vyvoláva rozpaky. Z Jenni a jej manžela sú už starí rodičia

Rodičovské vyhorenie nie je novinkou

A naozaj ňou nie je. Prvýkrát sa spomínalo už v 80. rokoch minulého storočia, kedy robili odborníci veľký prieskum a zistili, že rodičia, ktorí venujú všetok voľný čas starostlivosti o deti, prevažne išlo o deti s onkologickým ochorením, vyhoreli. Zasvätili im svoj život a starostlivosti o ne, prvotné zanietenie a odhodlanie však postupne vystriedala frustrácia, vyčerpanie, stres a vyhorenie.

Dôležité je však nechápať veci v inom kontexte. Stres k životu patrí, pokiaľ vidíte z neho východisko, uvedomujete si ho a viete ho prekonať, je v poriadku. Avšak, ak už ide o stres, ktorý je pre vás akoby závažím, ničí vás, vplýva na vás, vaše správanie a okolie, signalizuje to problém. Práve tieto stavy zvýraznila pandémia.

Viac sa o rodičovskom vyhorení dozviete od psychologičky v nasledujúcom rozhovore.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti