Vláda hovorí o ďalšom zvyšovaní cien. Tentoraz za diaľničné známky a vlakovú dopravu

Ilustračná snímka.
Zdroj: WR7/shutterstock.com

Diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku za posledné desaťročie pribudlo, no ceny známok zostali.

Zdražovanie v doprave. Vláda začína hovoriť o zvyšovaní cien diaľničných známok. Minister dopravy Andrej Doležal pre televíziu Markíza potvrdil, že takýto návrh už prezentoval na koaličnej rade. Argumentuje tým, že poplatky za diaľnice sa na Slovensku nezvyšovali roky a chýbajú peniaze na údržbu. Rovnako uvažuje aj o zdražovaní cien cestovných lístkov vo vlakoch.

Máme síce stále nedokončenú diaľnicu do Košíc, no zároveň aj najlacnejšie ceny diaľničných známok. Za ročnú platíme 50 eur, kým v okolitých krajinách je to aj o desiatky eur viac. Minister dopravy priznáva, že pred koaličných lídrov prišiel s návrhom, ktorý motoristov nepoteší.


Znamenalo by to, že ročná známka by stúpla na 60 eur, mesačná na 16 a desaťdňová na 12 eur. Doležal však dodáva, že koaličná rada nateraz so zdražovaním nesúhlasila. Táto téma však podľa neho zostáva otvorená aj naďalej a bude súčasťou diskusie o štátnom rozpočte v nasledujúcich dňoch a týždňoch.

Ak by to koalícia odsúhlasila, išlo by o prvé zdraženie za posledných 11 rokov. Podľa analytika je najvyšší čas.

Minister dopravy tvrdí, že s týmto návrhom prišiel preto, že diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku za posledné desaťročie pribudlo, no ceny známok zostali.

V hre je aj zvyšovanie cestovného vo vlakoch. Minister dopravy hovorí o zavedení akéhosi manipulačného poplatku, pokiaľ si lístok budete kupovať fyzicky na stanici. Nevylučuje aj plošné zvýšenie cien, ale bezplatného cestovania pre dôchodcov a študentov sa to dotknúť nemá.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Diaľničná známka

Dôležité udalosti