Nemocnice aj ohrozené očkovacie tímy budú chrániť policajti a vojaci

Predseda Ústredného krízového štábu a minister vnútra Roman Mikulec a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
Zdroj: TASR

Vláda chce opatreniami chrániť zdravotníkov.

Polícia začne aktívnejšie poskytovať súčinnosť nemocniciam a mobilným očkovacím tímom, aby zabezpečila vyššiu ochranu pred verbálnymi, ale i fyzickými vyhrážkami zo strany odporcov očkovania. Po stredajšom rokovaní ústredného krízového štábu (ÚKŠ) to povedal minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO).

„Faktom je, že zdravotnícky personál prichádza do kontaktu s ľuďmi, ktorí sa im vyhrážajú, je potrebné preto prijať aktívne opatrenia, ktoré týmto incidentom zabránia,“ povedal Mikulec. Krízový štáb sa konsenzuálne dohodol na konkrétnych opatreniach. Časť z nich bude okamžite aplikovaná do praxe, o ďalších budú hovoriť na nasledujúcom zasadnutí ÚKŠ, priblížil minister vnútra. Podotkol, že témou ÚKŠ bola aj cielená a efektívna komunikačná stratégia zainteresovaných rezortov v tejto oblasti. „Aby sme informovali, k akým útokom dochádza, čo z nich vyplýva, aké sú sankcie, akým spôsobom budú riešené. Samozrejme, takéto prípady už sú riešené aj momentálne,“ dodal Mikulec.

„Opatrenia, ktoré vykonávame, si zaslúžia pozornosť celej spoločnosti,“ uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Dodal, že zdavotníkov si vážia a urobia všetko preto, aby svoju prácu mohli vykonávať pokojne.

Bojovať chcú spoločne proti hoaxom a presadzovať budú aj legislatívne zmeny. Zdravotníci sa dostávajú do kontaktu s ľuďmi, ktorí sa im vyhrážajú. „S tým súvisia aj represie,“ uviedol Mikulec.

Ako možné riešenie vidia úpravu v Trestnom zákone, zmenu v priestupkových konaniach. „Tie by nemali byť také zložité ako dnes,“ dodal minister vnútra.

Ochranu podľa Mikulca bude polícia smerovať nielen na samotných zdravotníkov, hygienikov, ale aj ich blízkych. „Aj dnes na zasadnutí ÚKŠ sme komunikovali, že ktokoľvek, kto sa bude cítiť vyhrážkami ohrozený, nech s tým oboznámi políciu,“ poznamenal.


BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.