Nevie vaše dieťa smrkať? Takto ho to naučíte

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Dmytro Zinkevych

Nádcha je na jeseň bežná a trápi dospelých aj deti.

Začala sa chrípková sezóna a vlna prechladnutí. Nádcha je na jeseň bežná a trápi dospelých aj deti. Upchatý nos a sliznica nie je nič, čo by sa nedalo zvládnuť, ale predsa ide o určitú nepríjemnosť.

Vo väčšine prípadov už po prvých príznakoch navštívia dospelý lekáreň, kúpia si sprej do nosa či kvapky a o niekoľko dní je po chorobe. U detí to často nie je také jednoduché. Detská sliznica je veľmi jemná a bežne používané spreje či kvapky by ju mohli skôr poškodiť a problémy s priechodnosťou nosa ešte zhoršiť.

Práve preto sa odporúča skôr aplikácia soľných roztokov alebo nosnej sprchy. „Okrem mechanického očistenia dochádza aj k zvlhčeniu zápalom podráždenej sliznice a jej upokojeniu. Pri použití nosnej sprchy sa hlieny bezpečne dostanú z tela von,“ doplnila detská lekárka Jarmila Seifertová. Ich vyplavenie je veľmi dôležité, vďaka tomu sa nebudú šíriť do iných častí dýchacej sústavy.

Prečítajte si ja: Rodičovský syndróm vyhorenia: Ako ho spoznať, prekonať a nebáť sa požiadať o pomoc

Lekárka odporúča opakovať vyplachovanie aj niekoľkokrát denne. Užitočné je hlavne u detí, ktoré nevedia ešte samé smrkať. Ak chcete predchádzať chorobám a problémom s dýchaním, inhalujete jedenkrát denne desať až pätnásť minút. Keďže je na to potrebný pokoj, odporúčame na večer zaviesť tento rituál. „Inhalácia často urýchľuje liečbu bežných dýchacích infekcií a znižuje tak riziko prípadných komplikácií,“ vysvetľuje lekárka.

Ako naučiť deti smrkať

Vo väčšine prípadov sú deti schopné samostatne smrkať od dvoch rokoch. Niektoré však tento akt odmietajú a spokojne žijú s plným nosom. Práve preto je dôležité, aby im boli dobre vysvetlené benefity smrkania a následne by ste ich to mali aj naučiť. Seifertová navrhla pre portál mojezdraví.cz nasledujúci postup.

Smrkať neučte choré dieťa, ale zdravé, ktoré má dobrú náladu. Najprv ho naučte fúkať ústami. Pomôcť vám môže píšťalka, papierové guličky na stole alebo sviečky. Následne, keď zvládne fúkať ústami, zopakujte sfukovanie guličiek, tentokrát však namiesto úst bude musieť vyfúknuť nosom. Prirovnajte to k ježkovi, ktorý funí. Následne ho naučte fúkať jednou dierkou. Keď to zvládne, pridajte vreckovku a vysvetlite mu, že musí vždy vyfúknuť najprv jednu dierku a potom druhú. Prirovnať to môžete k trúbeniu ako slon.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti