Pohlavné choroby: Nezakrývajte pred nimi oči, často sú aj bezpríznakové

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/BlurryMe

Najčastejšie sa pohlavné choroby prenesú telovými tekutinami pri nechránenom sexe.

O nebezpečenstve nechráneného sexu sa písalo veľa, napriek tomu ho však ľudia podstupujú. Niektorí si tak pohlavný styk lepšie užijú, iní len nemajú potrebu sa chrániť. Je nutné si uvedomiť, že okrem nechceného tehotenstva, riskujete aj nakazenie pohlavnou chorobou. Práve tie môžu byť veľmi nebezpečné, spôsobovať neplodnosť a v niektorých prípadoch viesť až k smrti.

Nebezpečné sú aj z toho dôvodu, že sú často bezpríznakové, človek nielenže o nich nevie, a teda sa nelieči, ale ešte ich aj prenáša. Medzi pohlavné choroby patrí syfilis, kvapavka, AIDS, genitálny opar, trichomoniáza, chlamýdiová infekcia, HPV vírusy, genitálna bradavica, filcky a mnohé iné.

Najčastejšie sa pohlavné choroby prenesú telovými tekutinami pri nechránenom sexe. Nakaziť sa však môžete aj z krvi nakazeného človeka.

Príznaky pohlavných chorôb

Ako sme už spomínali, pri pohlavných chorobách je problémové práve to, že často nemáte žiadne príznaky. Najčastejšie ich odhalí výtok z pošvy alebo močovej trubice, zmenená farba kože okolo genitálií a konečníka, alebo v ústach a perách, začervenanie týchto miest či svrbenie medzi nohami. Pri každej chorobe sú však príznaky mierne odlišné. Mali by ste preto spozornieť pri akékoľvek zmene, najmä ak ste mali nechránený pohlavný styk alebo ste sa zapojili do iného riskantného správania.

V prípade určitých ochorení, ako je syfilis alebo AIDS, sa okrem klasických príznakov môže vyskytnúť stav zameniteľný napríklad s chrípkou. Môžete sa cítiť slabo, bez energie a stúpne vám aj horúčka.

Prečítajte si aj: Rodičovský syndróm vyhorenia: Ako ho spoznať, prekonať a nebáť sa požiadať o pomoc

Liečba

Liečba závisí samozrejme od druhu choroby. Na prvom mieste však musí byť sexuálna zdržanlivosť, aspoň dovtedy, kým lekár nepotvrdí alebo nevyvráti, či skutočne ide o jednu zo sexuálne prenosných chorôb. Ak sa podozrenie potvrdí, tak liečbu musí začať nielen samotný pacient, ale aj všetci sexuálni partneri, s ktorými mal nechránený styk. Dĺžka liečby záleží od typu choroby.

Lekára navštívte pri každom podozrení na pohlavnú chorobu.

Bylinky

Určite sa nesnažte vyliečiť z pohlavnej choroby samoliečbou. Tieto ochorenia je potrebné riešiť s odborníkom, venerológom. Práve venerológia je totiž časť medicíny, ktorá sa zaoberá výskumom, prevenciou a liečením pohlavných chorôb. Lekár následne rozhodne o ďalšom postupe. Okrem toho, ak sa preukáže, že ste infikovaní, je potrebné mať na pamäti, že niektoré choroby podliehajú oznamovacej povinnosti.

Prevencia

V podstate jedinou prevenciou proti pohlavným chorobám je vyhýbanie sa rizikovému správaniu. Ak máte trvalého partnera a ste si istí, že netrpí žiadnou z vyššie uvedených chorôb, nemusíte používať bariérovú ochranu. Ak ste vo vzťahu s novým partnerom, je dobré, ak si spravíte obaja testy, nech viete, že ste obaja zdraví. Ak je vaše správanie promiskuitnejšie, určite použite kondóm.

V niektorých prípadoch však ani kondóm nepomôže, napríklad v prípade HPV vírusov. Najlepšia prevencia pred nimi je očkovanie a nestriedanie sexuálnych partnerov. Nikdy s nikým nezdieľajte injekčné striekačky a snažte sa vyhnúť kontaktu s krvou iných ľudí. Dostatočná intímna hygiena je tiež dôležitou prevenciou.

Zdroj: shutterstoc.com/Jarun Ontakrai

Komplikácie

Pohlavné choroby spôsobujú niekoľko komplikácií, v niektorých prípadoch, ako je syfilis či AIDS, môžu mať až doživotné následky. Privodzujú poruchy plodnosti, prípadne ovplyvňujú priebeh tehotenstva a taktiež sa môžu preniesť na plod. AIDS je smrteľné ochorenie a v prípade, že sa neliečite, tak syfilis tiež. Okrem toho, akonáhle ste niektoré ochorenie prekonali, ako napríklad genitálne bradavice, tak vírus vo vašom tele už navždy zostáva a ste jeho prenášačom, uvádza mojezdravi.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti