Exšéfka inšpekčného tímu Diana Santusová sa chcela dať preradiť na východ

Diana Santusová, vyšetrovateľka Úradu inšpekčnej služby.
Zdroj: TV Markíza

Odchádza jej nástupca Michal Vyšváder. Práve jeho podpis figuruje pod uznesením voči vyšetrovateľom NAKA.

Šéfovala tímu na inšpekcii, no potom, čo dostala stopku, chcela ísť pracovať inam. Vyšetrovateľka Diana Santusová podľa informácií Markízy zvažovala preradenie, o presun údajne požiadala svojho nadriadeného. Po inom pôsobisku v rámci zboru sa poobzeral aj policajt, ktorý vedenie tímu po Diane Santusovej prebral.

Donedávna meno Diany Santusovej verejnosti veľa nehovorilo. Hoci je podpísaná pod niekoľkými mediálne známymi prípadmi. Vyšetrovala napríklad policajta z bratislavskej kriminálky. Ten bol podozrivý z vydierania mužov cez mladé dievčatá. Na záberoch zo zatýkania vtedy televízia Markíza zachytila aj ju.

Šéfka špeciálneho tímu

Do povedomia sa dostala po tom, čo sa stala šéfkou inšpekčného tímu. Skupina vyšetruje údajné manipulácie so svedectvami vo veľkých prípadoch NAKA. V lete chceli zadržať viacerých, nakoniec skončil v putách len jeden takáčovec. Vtedajší policajný prezident totiž na čas prerušil nasadenie komanda, ktoré si vyšetrovateľka povolala a tá ho viní zo zmarenej akcie.

"Keď som ja vydal pokyn na prerušenie zásahu až do potvrdenia zákonnosti, tak vyšetrovateľka stiahla tento zásah, nevedela, kde sú osoby..." povedal v minulosti vtedajší policajný prezident Peter Kovařík.

Diana Santusová naopak tvrdí, že všetko potrebné mala, a tak nebol dôvod na prerušenie zásahu. Vysvetlenia listom adresovala aj niektorým politikom. Stopka pre ňu prišla takmer okamžite. Nadriadený ju z tímu odstavil a poslal na detektor lži.

Preradenie a zásah

Nedávno Diana Santusová uvažovala o preradení na iné miesto. Podľa našich informácií chcela na inšpekcii zostať, ale presunúť sa na východné Slovensko. Pôvodne už k 1. októbru 2021. No my sme ju nakrútili pri príchode do práce v Bratislave len v utorok tento týždeň (5.10.).

Zdroj: TV Markíza

Na otázky, či bola na detektore lži a prečo požiadala o preradenie, vyšetrovateľka neodpovedala. Polygraf podľa našich informácií stále neabsolvovala. Na inšpekcii sme sa teda pýtali, prečo sa chce dať preradiť a v akom štádiu je posudzovanie jej žiadosti. Bez súhlasu Diany Santusovej sa ale nič nedozvieme.

"Vzhľadom na to, že týmto súhlasom nedisponujeme, nie je možné poskytnúť vyjadrenie na položené otázky," povedala hovorkyňa ministerstva vnútra Petra Friese.

No a čo sa týka júlového zásahu, odbor kontroly podľa hovorkyne skonštatoval, že vyšetrovateľka pri nasadení komanda nič neporušila. Ale zároveň nariadili ďalšiu, ktorej závery zatiaľ nepoznáme. Peter Kovařík je zase pre prerušenie činnosti kukláčov obvinený.

Odchádza nástupca Diany Santusovej

Podľa našich informácií pred pár týždňami o preradenie požiadal vyšetrovateľ z inšpekcie a súčasný šéf tímu Michal Vyšváder. Chce ísť pracovať na na okresné riaditeľstvo, nadriadený mu to podľa zistení Markízy schválil.

Práve podpis Michala Vyšvádera figuruje v prvom z uznesení o obvinení voči vyšetrovateľom NAKA. Aj ich minulý týždeň prepustil senát krajského súdu z väzby, lebo podľa neho je už len samotné stíhanie neodpodstatnené.

Téme sa venovala reportérka Televíznych novín Zuzana Ferenčáková.


BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inšpekcia ministerstva vnútra

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.