Obdobie chrípok a nachladnutia je tu, takto sa na boj s nimi pripravíte

IMG_5016.PNG
Zdroj: Impact Photography/shutterstock.com

Ak chcete zvládnuť toto obdobie, zamerajte sa na prevenciu a posilňovanie imunitného systému.

Na Slovensku sa v posledných hodinách radikálne zmenilo počasie. Teploty výrazne klesli, čo môže prekvapiť naše telo a imunitu. Chladné noci, kratšie dni a pochmúrne počasie vplývajú aj na psychiku. Ľahšie tak môžete dostať virózu a prechladnúť.

Ak chcete zvládnuť toto obdobie, byť zdravý a v čo najväčšej pohode, zamerajte sa radšej na prevenciu a posilňovanie imunitného systému.

Vyvážený jedálniček

Úplný základ musí tvoriť vyvážený jedálniček pozostávajúci z pestrej stravy. Svoju rolu môže zohrať aj pri liečbe a zmiernení príznakov ochorenia. Keďže správny jedálniček musí byť založený na pravidelnosť, mali by ste jesť štyri až päťkrát denne menšie porcie, ktoré budú z polovice obsahovať sacharidy, asi 30 percent budú tvoriť tuky a zvyšok bielkoviny, vitamíny, minerálne látky a iné stopové prvky.

Zdravý jedálniček tak obsahuje zeleninu, ovocie, celozrnné potraviny, strukoviny, ryby, mlieko a mliečne výrobky, zemiaky alebo ryžu a chudé mäso. Obmedziť by ste naopak mali živočíšne tuky, údeniny, sladkosti a konzumáciu tučného mäsa. Nezabúdajte ani na pravidelný a dostatočný pitný režim.

Prečítajte si aj: Pohlavné choroby: Nezakrývajte pred nimi oči, často sú aj bezpríznakové

Vitamín C

Vitamín C zohráva veľmi dôležitú úlohu v antibakteriálnej a antivírusovej imunite a to tak, že podporuje bariérové funkcie. Dostatočná hladina vitamínu C podmieňuje adekvátnu funkciu všetkých druhov leukocytov. Hladina vitamínu C v týchto bunkách je za normálnych okolností až stonásobne vyššia než v plazme.

Vďaka významnému vplyvu vitamínu C na imunitný systém vedie jeho deficit k zvýšenej náchylnosti k infekčným ochoreniam. Navyše v prípade, že ochoriete, zvyšuje sa aj jeho spotreba. Vitamín C môžete doplniť konzumáciou ovocia, zeleniny a výživových doplnkov stravy.

Vitamín D a omega-3 mastné kyseliny

Vitamín D pomáha aktivovať biele krvinky, ktorých hlavnou náplňou je obrana proti vírusovým, parazitovým a bakteriálnym infekciám. Dostatočný prísun vitamínu D tak pomáha posilňovať prirodzené bariéry.

Ľudské telo získava vitamín D prirodzene zo slnečného žiarenia. Nie každého pokožka je však schopná tvoriť tento vitamíny. Napríklad seniori s tým mávajú problém. Práve preto je nutné doplniť vitamín aj v strave. Ideálnym zdrojom je rybí tuk, ktorý obsahuje aj prospešné omega-3 mastné kyseliny DHA a EPA, ktoré si telo nedokáže samo vytvoriť.

Zdroj: Shutterstock.com/Tomsickova Tatyana

CBD

O fenoméne CBD ste určite už čítali veľa. Ide o silný antioxidant, ktorý je zodpovedný za boj proti škodlivým účinkom voľných radikálov v tele. V spojení s konopných olejom je zdrojom aj vitamínov A, B, C, D, E a vápnika, horčíka, zinku či železa. Navyše má pozitívny vplyv na spánok a pomáha k dosiahnutiu celkovej pohody.

Antivirotiká a probiotiká

Za najlepšie prírodné antivirotikum sú považované beta glukány, ktoré obsahujú potraviny ako hliva ustricová, ovos či kvasnice. Tieto látky spúšťajú v tele imunitnú reakciu proti vírusom.

Veľká časť buniek imunitného systému sa nachádza v črevnej sliznici. Práve preto by ste mali konzumovať probiotiká, ktoré majú priaznivý vplyv na črevnú mikroflóru. Nachádzajú sa v niektorých mliečnych výrobkoch, kvasenej zelenine ako je kyslá kapusta, mrkva či v reďkovkách.

Prečítajte si aj: Nevie vaše dieťa smrkať? Takto ho to naučíte

Hygiena a otužovanie

Zvýšená hygiena je v tomto období alfou a omegou. Pravidelne a dôkladne si preto umývajte ruky alebo používajte antibakteriálny gél.

Už v minulosti sme vám priniesli článok o otužovaní a jeho priaznivých vplyvoch na organizmus. Ak ste si pomysleli, že musíte rovno skákať do zamrznutej vody, ste na omyle. Na začiatok úplne stačí striedanie teplej a studenej vody pri sprchovaní, dostatočné vetranie, slabšie obliekanie či zastavenie kúrenia v miestnosti, radí portál novinky.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti