Vyznáte sa vo svojej výplatnej páske? Poradíme vám, čo si máte postrážiť

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/fullempty

Pozreli sme sa aj na rozdiel medzi superhrubou, hrubou a čistou mzdou.

Údaje na výplatnej páske sú pre zamestnancov často nezrozumiteľné. Pravdou je, že z výplaty nás najviac zaujíma suma, ktorá nám v eurách pristane na účte. Výplatná páska je však plná kolóniek a čísiel. Vyznáte sa v nej? Viete, či vám zamestnávateľ vypláca všetko, čo má a správne? Ak nie netrápte sa, nie ste jediní. A preto sme si do Telerána pozvali Alicu Orda Oravcovú z Komory daňových poradcov, ktorá nám zodpovedala najdôležitejšie otázky.

Čo obsahuje výplatná páska

Každá výplatná páska vyzerá formálne inak, keďže majú zamestnávatelia rôzne programy na jej vyhotovenie. Dôležité je uviesť, že je zamestnávateľ povinný vám ju každý mesiac zaslať aj s platom, ktorý má byť podľa Zákonníka práce na účte do konca nasledujúceho mesiaca.

Okrem čistej mzdy, teda pláce, ktorú dostanete na účet, by páska mala obsahovať aj údaj o hrubej mzde, hodnote práce, počet odpracovaných dní alebo hodín, podľa toho ako máte dohodnutú odmenu, zostatok dovolenky a kódy, ktoré vás informujú o tom, do ktorých fondov a koľko sa za vás odvádza, rovnako aj do zdravotnej poistovne.

Uvedená je tam aj priemerná mzda, z ktorej vám zamestnávateľ vypočítava náhradu za mzdu v čase vašej neprítomnosti, teda za dovolenku, štátny sviatok alebo návštevu lekára.

Prečítajte si aj: Je ohrozená zdravotná starostlivosť? Štát chce za poistencov zaplatiť o stovky miliónov eur mene

Superhrubá, hrubá a čistá mzda

V prvom rade musíte poznať základnú zložku mzdy. Ide o základný plat, ktorý je zmluvne dohodnutý medzi vami a zamestnávateľom. Často si ho ľudia mýlia s hrubou mzdou, je však nutné si uvedomiť, že hrubá mzda pozostáva zo základnej zložky mzdy uvedenej v zmluve, plus sa k nej prirátavajú odmeny či príplatky za nočnú službu, nadčasy, rizikovú prácu a podobne.

Na výplatnej páske tiež môžete naraziť na superhrubú mzdu, ktorá predstavuje reálnu cenu práce, ktorú musí zamestnávateľ zaplatiť vám, poisťovniam a štátu. A na konci pásky býva uvedená čistá mzda, teda suma, ktorá vám príde na účet očistená od daní, zrážok a odvodov.

Dane a bonusy

Nedorozumenie je potrebné vydiskutovať si so zamestnávateľom. Mohla nastať zmena alebo chyba v ľudskom zdroji, či chyba mzdárkarky.

Ako zamestnanec si môžete u svojho zamestnávateľa uplatniť nezdaniteľnú časť príjmu. Táto suma predstavuje sumu, ktorá sa nijako nezdaní. Ak by napríklad vaša mesačná hrubá mzda po odpočítaní odvodov bola 692,80 eura, daň zo mzdy zaplatíte zo sumy 373,63 eura.

Každý zamestnanec platí aj daň zo mzdy. Základ dane z príjmu predstavuje hrubá mzda, ktorá je už očistená od poistných odvodov zamestnanca. To znamená, že ak zarábate 800 € v hrubom, zaplatíte odvody v hodnote 107,20 eura.

Uplatniť si môžete daňový bonus, a to v prípade, že sa staráte o nezaopatrené dieťa.

Viac sa o výplatnej páske dozviete z nasledujúceho rozhovoru.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Výplatná listina

Dôležité udalosti