Obdobie kyslej kapusty je tu. Poradíme vám, ako ju správne naložiť a pochutnať si už o mesiac

Jozef Bubnár.
Zdroj: Floki/shutterstock.com

Nielenže je kapusta chutná, ale aj zdravá, ide totiž plná vitamínov a minerálov.

Začala sa sezóna kyslej kapusty, ktorá patrí k základným surovinám v slovenskej kuchyni. Nielenže je chutná, ale aj zdravá. Je totiž plná vitamínov a minerálov. Posilňuje obranyschopnosť organizmu, čo je v sychravom jesennom období nesmierne dôležité.

Napriek tomu, že je dostupná takmer v každom obchode, zdravšia a chutnejšia je vždy tá vlastná podľa vašej chuti. Nemusíte sa toho dokonca ani báť, vyrobiť kyslú kapustu si dokáže naozaj každý, vôbec to nie je zložité. Potrebujete len nastrúhanú kapustu, soľ a korenie. Ak chcete, aby bola kapusta chrumkavá a vydržala dlho, vyberte si kapustu z neskorej alebo poloneskorej odrody.

Pripraviť si ešte musíte nádobu, do ktorej ju naložíte. Už od nepamäti sa kapusta nakladá do keramického sudu na kapustu. Na trhu sú dostupné rôzne veľkosti, takže si viete zadovážiť aj malý a naložiť kapustu pre dvoch. Uložiť by ste ho mali do chladnejšej miestnosti, ako je pivnica, špajza či vstupná chodba. V prípade, že sa vám do sudu nechce investovať, portál abecedazahrady.cz radí použiť sklenený pohár.

Prečítajte si aj: Cvikla ako kráľovná koreňovej zeleniny. Pochutnajte si na dobrej polievke či lahodnom koláči

Postup na nakladanú kapustu

V prvom rade musíte očistiť kapustné hlavy od nahnitých, špinavých a oschnutých listov. Následne ich dôkladne umyte, rozkrojte a ručne alebo na robote nastrúhajte. Rovnako nastrúhajte aj cibuľu, ktorú do kapusty primiešajte. Pridajte soľ v pomere 15 až 20 gramov soli na kilogram kapusty a rascu. Ak máte radi výrazné chute, môžete pridať aj cesnak, feferónky, kôpor, horčičné semiačka či jablko.

Nastrúhanú zmes nechajte odstáť približne tri hodiny, aby kapusta pustila šťavu a chute sa prepojili. Následne ju po hrstiach dávajte do sudu a dôkladne stláčajte, aby bola naozaj nabitá a nebol v nej vzduch. Kapusta musí byť vždy zaliata, prebytočnú šťavu však postupne odoberajte do vedľajšej nádoby. Napokon nabitú kapustu prikryte a nechajte ju týždeň v teple kvasiť.

Potom ju presuňte do chladnejšej miestnosti, kontrolujte či je stále zaliata, prípadne prilejte odloženú šťavu z nabíjania, ktorú si uchovajte v chladničke. Ak si ju neodložíte, môžete prilievať aj prevarenú, studenú vodu. Prvú kapustu budete môcť jesť približne o mesiac. Ak chcete, odoberte si kapustu do pohárov a sterilizujte pri 90 stupňoch Celzia asi 20 minút.

Zdroj: TASR - Štefan Puškáš

Ak sa rozhodnete nakladať kapustu do sklenených pohárov, uzavrite ich vekom a umiestnite k zdroju tepla (radiátorom). Umiestnite pod ne pekáč alebo plech, aby vám šťava, ktorá pri kvasení bude vytekať, nezašpinila nábytok. Po nejakom čase prestane šťava vytekať a vyduté veko sa vcucne dovnútra. Prvá konzumácia bude vhodná po dvoch až troch týždňoch. Následne dajte poháre do chladu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti