Odoberáte plyn alebo elektrinu od Slovakia Energy, ktorá odchádza z trhu? Toto vás čaká

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/DPA

Richard Sulík uviedol, že odchod najväčšieho alternatívneho dodávateľa energií na Slovensku je výsledkom manažérskeho zlyhania.

Klienti najväčšieho alternatívneho dodávateľa energií Slovakia Energy, ktorý minulý týždeň ohlásil svoj odchod zo slovenského trhu, sa nemusia obávať o plynulé dodávky plynu či elektrickej energie. Povedal to vo štvrtok po rokovaní vlády minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Dodávky zákazníkom Slovakia Energy zabezpečí dodávateľ poslednej inštancie, ktorým je v prípade plynu Slovenský plynárenský priemysel (SPP) a v prípade elektriny regionálne distribučné spoločnosti.

„Keďže ide o životne dôležité veci, čo energie bez debaty sú a prichádza zima, tak štát má pripravené riešenie. To riešenie sa volá dodávateľ poslednej inštancie," zdôraznil Sulík.

Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek spresnil, že ide o 360-tisíc odberateľov elektrickej energie a plynu. „Tento inštitút dodávateľa poslednej inštancie v prípade Slovakia Energy, ktorá posunula týchto zákazníkov na nových dodávateľov, nastane v prípade plynu už zajtra (8.10.), v prípade elektriny v sobotu (9.10.)," povedal Galek.

Ministerstvo hospodárstva má podľa štátneho tajomníka pripravené riešenie, ktoré zabezpečí odberateľom u nového dodávateľa rovnaké ceny plynu, aké majú súčasní odberatelia SPP. „V prípade elektriny takisto pracujeme na riešení a máme už aj dohodnuté, že ani v tomto prípade nedôjde k žiadnemu výraznému zvýšeniu pre odberateľov, ktorí spadnú či už na západe, východe alebo v strede k novým dodávateľom," dodal Galek.

Plyn od SPP

Odberatelia od Slovakia Energy budú mať tri mesiace na to, aby uzatvorili zmluvy o dodávke zemného plynu s dodávateľom podľa svojho slobodného výberu, informovala o tom vo štvrtok spoločnosť SPP - distribúcia.

„V prípade, že odberateľ v stanovenej lehote neuzatvorí zmluvu o dodávke so žiadnym dodávateľom, dodávka plynu do jeho odberného miesta bude ukončená," uviedol manažér externej komunikácie SPP - distribúcia Milan Vanga. SPP bude podľa neho zásobovať plynom 120.374 odberných miest.

SPP - distribúcia upozornila, že dotknutí odberatelia plynu sú povinní uhradiť cenu za dodávku plynu spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a. s., ako dodávateľovi poslednej inštancie podľa príslušného rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a za obchodných podmienok dodávky plynu v režime poslednej inštancie.

Koniec Slovakia Energy

Odchod Slovakia Energy z trhu je podľa Sulíka výsledkom manažérskeho zlyhania vedenia tejto spoločnosti spojeného s nekorektným správaním sa voči zákazníkom. „Manažérske zlyhanie spočíva v tom, že manažéri spoločnosti nenakúpili dostatočne veľa elektriny a plynu včas, tak aby vedeli svojich zákazníkov obsluhovať," povedal Sulík. Firma by tak podľa ministra vytvárala pri dodávkach energií domácnostiam za regulovanú cenu v budúcom roku stratu. Minister nevylúčil ani právnu dohru odchodu firmy a možnú náhradu škody, pokiaľ sa potvrdí, že spoločnosť porušila platnú legislatívu.

Slovakia Energy oznámila ukončenie činnosti 30. septembra po tom, ako požiadala ÚRSO o odňatie licencií na obchod s elektrinou a zemným plynom. Firma ukončenie činnosti odôvodnila extrémnym rastom ceny energií na trhoch a štátnou reguláciou cien pre malé firmy a domácnosti. Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) vo štvrtok uviedol, že odchod Slovakia Energy z trhu je výsledkom manažérskeho zlyhania vedenia tejto spoločnosti spojeného s nekorektným správaním sa voči zákazníkom.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Slovakia energy

Dôležité udalosti