Moniku Jankovskú čoskoro čaká súd. Dvoma posudkami sa tomu údajne snaží vyhnúť

Zrážka dreziny a nákladného auto v obci ri obci Šarišské Michaľany.
Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Niekdajšia štátna tajomníčka je obvinená v kauze Fatima.

Hoci by sa bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská mala čoskoro postaviť pred súd v kauze Fatima, predsa len k tomu nemusí dôjsť.

Podľa denníka SME chce tomu zabrániť dvoma novými znaleckými posudkami od psychiatra a psychológa.

Údajne potvrdzujú, že nie je psychicky spôsobilá na rôzne úkony, a tak si vraj z tohto dôvodu nemohla preštudovať spis po skončení vyšetrovania, kým prokurátor podal obžalobu.

Obžalovaný totiž má po skončení vyšetrovania právo naštudovať si spis, aby vedel, proti čomu sa má brániť, a aby mohol napríklad navrhnúť doplnenie dôkazov.

Vyšetrovateľ prípadu Peter Juhás televízii Markíza povedal, že na preštudovanie spisu dal Monike Jankovskej dva termíny. Neprišla ona, ani jej advokáti.

Vyhodnotil to tak, že nevyužila svoje právo s prihliadnutím na závery znalca z oblasti psychiatrie. Jej advokát Peter Erdös to vysvetľuje tým, že na takýto zásadný úkon sa klientka momentálne necíti najmä po psychickej stránke, a tak sa vraj malo čakať.

Z tohto dôvodu podal žiadosť o preskúmanie obžaloby. „Došlo k závažným procesným pochybeniam a k porušeniu práva na obhajobu,“ uviedol, pričom trenčianskemu okresnému súdu navrhuje, aby kauzu vrátil do prípravného konania, keďže obžalobu vraj podali predčasne.

„Z lekárskej správy psychiatra vyplýva, že jej neodporúča akúkoľvek účasť na vyšetrovacích úkonoch z dôvodu možného zhoršenia zdravotného stavu,“ dodal s dôvetkom, že znalecké posudky nad rámec lekárskej správy hovoria aj to, že bývalá sudkyňa má problém napríklad so sústredením.

V kauze Fatima je Jankovská obvinená z trestného činu marenia spravodlivosti. Kľúčový svedok Michal Vida pred rokmi opísal, ako mala vziať ešte ako sudkyňa od mafiána Petra Čongrádyho úplatok za to, aby poslala pôvodných majiteľov trenčianskeho baru do väzenia a mafián by sa tak Fatimy zmocnil.

Potom Vida zmenil výpoveď. Čo sa malo diať v pozadí, vyplávalo na povrch postupne. Vida ale nedávno opäť otočil a vrátil sa k pôvodnej verzii o násilnom prebratí Fatimy.

Všetko sa to dialo v roku 2018. Organizátorkou mala byť Jankovská, ktorá mala svojho svata Petra Vaska inštruovať, aby ovplyvnil výpoveď Vidu tak, že si vymyslí uveriteľnú verziu dôvodu zmeny svedectva - a to v jej prospech.

Jankovská mala cez Vaska Vidovi ponúknuť, že mu vybaví priaznivé rozhodnutie v jeho trestnej veci. Ak svedectvo nezmení, zariadi, aby bol odsúdený a účelovo stíhaný za vyfabrikované veci na NAKA.

Advokátku Annu Žedényiovú viní vyšetrovateľ z toho, že Vidovi vypracovala niekoľkostranový text. Ten sa mal naučiť a ponúknuť tak nový príbeh a svedectvo, aby vyvinil Jankovskú.

Úlohou - vtedy ešte policajta NAKA - Milana Žáčika malo byť, aby zabezpečil prijatie Vidovho oznámenia.

Monika Jankovská vinu v tomto prípade odmieta.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Monika Jankovská

Dôležité udalosti