Ako často prať a kedy vymeniť uteráky? Dôležité je aj miesto, kde sú zavesené

Ilustračná snímka.
Zdroj: Africa Studio/shutterstock.com

Odborníčka prezradila aj to, ako zabrániť šíreniu baktérií z nich.

Uterák je určite prvá vec, ktorú ráno použijete v kúpeľni. Určite nám dáte za pravdu, že potrebujete mať zo skrine vyložené aspoň tri - na ruky, telo a intímne partie. Používate ich opakovane, pretože prať ich po každom osušení nie je zrovna ekonomické.

V našom článku nájdete rady mikrobiologičky z londýnskej Westminsterskej univerzity Manal Mohammedovej, ako správne používať uteráky, ako a s čím ich prať a ako zabrániť šíreniu baktérií z nich.

Súvisiaci obsah

Jej najdôležitejšia rada je, že uteráky nemáte používať dlho, je nutné ich prať aspoň raz za týždeň. Nemusíte sa báť ich opakovaného používania, ale ak z nich zacítite zvláštny zápach, treba ich ihneď dať do práčky. Zápach je totiž signálom množiacich sa baktérií alebo plesní.

Uterák je iba váš, nepožičiavajte ho

Mohammedová pre CNN vysvetlila, že zakaždým, keď uterák použijete alebo sa ho len dotknete, prenesiete na neho svoje patogény. Obzvlášť po toalete si pre to dôkladne, minimálne 20 sekúnd, umývajte ruky mydlom a horúcou vodou. „Toalety sú plné choroboplodných zárodkov,“ varuje.

A to je dôvod, prečo by ste nemali mať uterák vedľa toalety. Pri spláchnutí sa totiž naň môžu dostať napr. baktérie E. coli. Ony síce bežne žijú v našej tráviacej sústave, či v močovom ústrojenstve, ale spôsobujú zápaly.

Zdroj: New Africa/shutterstock.com

Podľa odborníčky by sa ľudia v spoločnej domácnosti nemali o uteráky deliť a každý člen by mal mať vlastný. Ak máte oddelenú toaletu od kúpeľne a v domácnosti žije viac ľudí, uterák z WC treba meniť denne.

Čím vyššia teplota, tým lepšie

Pozor si treba dávať aj pri praní uterákov, pretože znečistiť sa môžu aj v práčke. Neperte ich napríklad so spodnou bielizňou, ktorá môže obsahovať stopy výkalov alebo genitálnych infekcií či s vecami, ktoré sú znečistené telesnými tekutinami, napríklad zvratkami.

Stopka platí aj pre pranie uterákov s kuchynskými utierkami. Dôvod je úplne jednoduchý a to šírienie rôznych baktérií.

Pri praní platí, že čím vyššia teplota, tým lepšie. Uteráky by ste mali prať minimálne na 60 stupňov. Ak sú viac znečistené, nebojte sa nastaviť teplotu aj na 90 stupňov.

Baktérie na uterákoch a infekcie

Po trošku odstrašujúcich slovách má Mohammedová aj dobré správy. Zdôraznila, že väčšina choroboplodných zárodkov, ktoré máte na uteráku, sú neškodné.

„Niektoré z nich, vrátane stafylokokov, môžu spôsobiť infekcie a zdravotné problémy. A to hlavne ľuďom s kožnými ranami alebo oslabenou imunitou. Stafylokoky síce bežne žijú na našej koži, ak sa však dostanú do rany, boj s následnou infekciou býva veľmi náročný,“ povedala pre CNN.

Zdroj: Yuriy Maksymiv/shutterstock.com

Z uterákov sa môžu šíriť aj baktérie spôsobujúce akné alebo zápal spojiviek. V osuškách podľa odborníčky bývajú aj, už spomínané, E. coli, ktoré sú pôvodcami infekcií močových ciest. Pre to je dôležité mať jeden uterák na telo a druhý na intímne partie.

Dôležitá rada na záver: Nikdy sa neutierajte uterákom, ktorý je stále vlhký, a preto ich vždy nechajte dobre uschnúť, cituje portál tn.cz britskú odborníčku.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti