Zatočte s únavou. Takto sa preberiete aj bez kávy

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/Shift Drive

Únava občas zmôže každého.

Únava občas zmôže každého, nezáleží na pohlaví, veku ani práci, ktorú vykonávate. Niekedy sa hneď po zobudení cítite vhodný akurát tak na návrat do postele, no a občas vás to zmôže v poobedných hodinách v práci. Ako to však prekonať a bez kávy? Portál blesk.cz priniesol niekoľko zaujímavých tipov na prekonanie rizikového času.

Oddych

Teraz si každá osoba v kancelárii vzdychne a zaspomína na čaro pracovania z domu. Áno, práve vtedy je možné odložiť na chvíľu prácu a jednoducho si dať „šlofíka“. Podľa odborníkov je ideálny čas na zdriemnutie 20 minút. Zlepší sa vám tak nálada, prekonáte ospalosť, začnete sa opäť lepšie sústrediť a zvýšite svoju výkonnosť. Tak sa tomu nebráňte a ak ste doma, jednoducho si ľahnite a oddýchnite.

Prečítajte si aj: Obdobie chrípok a nachladnutia je tu, takto sa na boj s nimi pripravíte

Meditácia

Meditácia nie je pre každého, avšak ak ju pravidelne zaradíte do svojho života, prináša to hneď niekoľko výhod. Aj krátke cvičenie vám dodá viac energie, zvýši koncentráciu a zníži stres. Existujú dokonca aj štúdie, ktoré tvrdia, že človek je unavený aj zo stresu, takže ak ho meditáciou eliminujete, poďakuje vám celé telo.

Pohyb

Nebojte sa, neposielame vás behať ani do posilňovne. Aj obyčajné postavenie sa, prejdenie sa po kancelárii či na fajčiarsku prestávku je pre telo príjemná zmena. V časopise Journal of Environmental Psychology bolo zverejnených niekoľko štúdií, podľa ktorých aj krátkodobý pobyt na čerstvom vzduchu spôsobuej, že sú ľudia živší a energetickejší. Verte či nie, aj váš nadriadený radšej na desať minút prehliadne vašu neprítomnosť, ako by mal prehliadnuť padajúcu hlavu a klipkajúce oči. Nanajvýš získate na slnku aj vitamín D a ten na jeseň určite potrebujete. Ak sa však bojíte problémov, jednoducho sa choďte von naobedovať.

Pitný režim

Aby ste po konzumácii obeda neboli unavení, snažte sa dostatočne piť. Štúdia z University of Connecticut ukázala, že už pri strate 1,5 percenta normálneho objemu vody sa môže dostaviť únava a strata koncentrácie. Náchylnejšie sú na to dokonca viac ženy ako muži, takže nezabúdajte, pitný režim je dôležitý.

Zdroj: shutterstoc.com/Pheelings media

Plán

Podľa Psychology Today sú ľudia najproduktívnejší ráno medzi ôsmou a deviatou hodinou a najmenej medzi 13. a 15. hodinou popoludní. Práve preto vám môže pomôcť zoznam úloh, kedy si najťažšie úlohy naplánujte predpoludním a jednoduché si nechajte na popoludnie.

Pravidelná pauza

Človek nie je schopný koncentrovať sa nepretržite, potvrdili to aj odborníci. Podľa nich je nutné po 90 minútach prerušiť prácu krátkou pauzou. Aj päť minút poskytne vášmu mozgu oddych, vďaka ktorému bude schopný opäť pracovať naplno.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti